Öğretmen Diyarı

Yoldaki tehlikeler \'cep\' girdi

"Güvenli Sürüş Rehberi" ismi verilen uygulama cep telefonuna indirildiğinde, trafikte güvenli yolculuk için ani olarak ortaya çıkan durumlar dahil olmak üzere her sıradışı durumu harita üzerinde gösterecek. Yoğunluk bilgisi, yol çalışması, radar noktaları, kazalar gibi o anda güzergahta var olan veya ortaya çıkan haller aynı anda uygulamayı indiren kişinin cep telefonuna düşecek.

Kişi güzergahını kontrol etmeyi unutsa da uygulama 'tehlike' noktasına 400 metre yaklaştığında sesle ve titreşimle sürücüyü uyaracak. Avrupa için geliştirilen benzeri bir yazılım kısa sürede 6 milyon kişi tarafından cep telefonlarına indirilmişti. Üyelerin geri bildirimiyle beslenen uygulamanın Avrupa versiyonunda sürücüler için ağır cezalar içeren alkol denetim noktalarına kadar bütün yol bilgileri yer alıyor.

SELEKTÖR YAPMA DÖNEMİ BİTİYOR
Başarsoft Yönetim Kurulu Başkanı Alim Küçükpehlivan, Google, navigasyon cihazları için veya araç üzerinde yüklü gelen navigasyonlardaki Türkiye haritalarını oluşturduklarını ve bunların sürekli güncellemesini yaptıklarını, bu altyapının üzerine yeni bir yazılımla yoldaki her türlü durumu cep telefonunda anında haber verecek bir uygulama inşa ettiklerini söyledi. Küçükpehlivan'ın açıklamasına göre “Güvenli Sürüş Rehberi”, trafikte emniyetli bir yolculuk için gereken bütün bilgileri içeriyor.

 

Haberin Devamı:  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/24841812.asp

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol