Öğretmen Diyarı

Yine Kaymakam, Yine Kıyafet Krizi

Ülkenin doğusu ve güneydoğusu aylardır terör örgütü PKK’nın hudud bilmez tavırları ve PKK’nın üniversite kadrolarındaki destekçileri ile yeteri kadar çalkalanmakta iken bir de bazı bürokratların “ben iş yaptım” tavırları bölgede yaşayan ve canları pahasına oradaki halka hizmet etmeye çalışan öğretmenlerin, memurların, sağlıkçıların ve doktorların meslek aşklarını zedeliyor.

Aylardır ailesinden uzakta, cadı kazanı bir bölgede canını dişine takarak çalışan tüm devlet personeli bu işgüzar yöneticiler sebebiyle çıkmaza düşüyor ve dimdik ayakta durulması gereken bir dönemde maalesef basit sorunlarla uğraşmak zorunda bırakılıyor. Daha evvel birçok kez dile getirdiğimiz kılık kıyafet serbestliği hususunda yine bir yönetici bir memura uyarma cezası veriyor.

Bu sefer cezayı veren de bir Kaymakam.  Üstelik Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın, Müsteşar Yusuf Tekin’in öğretmenin kılık kıyafetine karışılmaması yönünde direktifleri ve sendikaların bu yönde aldıkları “serbest kıyafet eylemi kararı” varken. Cüngüş Kaymakamı'ndan, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şef Vekili'ne kılık kıyafetten dolayı uyarma cezası geldi. Diyarbakır'ın Cüngüş ilçesi kaymakamlığından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şef Vekili İdris Karakuş'a kılık kıyafetinden dolayı uyarı cezası geldi.

İdris Karakuş'a gönderilen ''uyarma cezası'' konulu belgede, İlçe Kaymakamı Ahmet Başer'in 05.01.2016 Salı Günü saat 10.30 sıralarında kurumlar içerisinde gerçekleştirdiği teftiş sırasında, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şef Vekili İdris Karakuş'un Kılık Kıyafet Yönetmeliğine uygun olmadığı kaymakam tarafından görüldüğü belirtildi. Kaymakamlık Karakuş'tan konu ile ilgili savunma isterken, savunmanın devlet memurlarının uyması gereken kılık kıyafet kurallarına uymamayı gerektirecek yeterlikte bulunmadığı ifade edildi. Kaymakamlık, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şef Vekili İdris Karakuş'un 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 125.Maddesinin A bendinin g) fıkrası gereğince Kılık ve Kıyafet hükümlerine aykırı davrandığı, bu nedenle uyarı cezası verildiğini bildirdi. Bundan sonra Karakuş'un davranışlarında daha dikkatli olması aksi halde hakkında idari ve hukuki işlem yapılacağı belirtildi. İşte o Kaymakam’ın uyarısı: Sayın İdris Karakuş İlgi sayılı yazımız gereğince İlçemiz Kaymakamı Sayın Ahmet BAŞER'in 05.01.2016 Salı Günü saat 10.30 sıralarında kurumlarda yapmış olduğu denetim kontrolünde Kılık Kıyafet Yönetmeliğine uygun olmadığınız görülmüş ve tarafınızdan bu konuyla ilgili savunmanız istenmiştir.

Bu konuyla ilgili olarak Kaymakamlığımıza vermiş olduğunuz yazılı savunmanız devlet memurlarının uyması gereken kılık kıyafet kurallarına uymamayı gerektirecek yeterlilikte bulunmamıştır. Sizi 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 125.Maddesinin A bendinin g) fıkrası gereğince belirlenen Kılık ve Kıyafet hükümlerine aykırı davranmak suçunu işlemiş olmanız nedeniyle Uyarma cezası ile cezalandırılmış bulunmaktasınız. Bundan sonraki davranışlarınızda daha dikkatli olmanızın gerektiğini disiplin cezasını gerektirecek hal ve davranışlarınızdan kaçınmanızı aksi taktirde hakkınızda idari ve hukuki işlemin başlatılacağının bilinmesini; Rica ederim.

 

Kaynak: http://www.kamuajans.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol