Öğretmen Diyarı

YGS’de öğrencinin 1 yılına mal olan ‘hata’ iddiası

İddiaya göre Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Kahraman Özdemir, 15 Mart’ta yapılan YGS’de yanlış sınıfa alındı, durum fark edilince de salondan çıkarıldı. Öğrenci: “2 saat sonra, başkasının yerine sınava girmişim gibi apar topar okuldan çıkardılar. Sınavım iptal oldu. Bir yılım boşa gitti.”


İstanbul’da Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) giren son sınıf öğrencisi Kahraman Özdemir, pazar sabahı erkenden Şişli Anadolu Lisesi’ne giderek sınav saatinden 20 dakika önce okula girdiğini söyledi. Sınav salonlarının olduğu koridorda iki hocayla karşılaştığını belirten Özdemir, şu iddiaları dile getirdi:

“Sınava giriş kâğıdım ve kimliğimi göstererek yerimin neresi olduğunu sordum. Onlar da beni aldılar, senin yerin burası diyerek oturttular sıraya. Sırada otururken geldiler kimliğime, kâğıdıma baktılar. Saat 10.00’a 5 kala sınav kitapçığımı önüme koydular. Optik kağıdından cip numarasını aldılar ve hatalarının farkına varmadılar. Ben de o esnada çok heyecanlıydım ki anlamadım. Kâğıda bakmak aklıma gelmedi. Sonrasında sınıfta bulunan hoca hiç kâıdıma bakmadı, kontrol etmedi. Saat 12.00’ye 20 kala beni apar topar aşağıya, bina sorumlusunun yanına indirdiler. Sınava yanlış girdiğimi söyleyip, olayı anlattılar. Kendilerinin hatası olduğunu söyledim ancak kabul etmediler. Beni haksız duruma düşürdüler. Bina sorumlusu ÖSYM yetkilisini aradı. Yetkili de, ‘Yapabileceğimiz şu an bir şey yok. Onları değerlendireceğiz’ dedi. Sonra beni binadan çıkardılar.”   


Sınavda 60 - 70 soru çözdüğünü anlatan Özdemir, “Apar topar sınıftan çıkarıldım. O kadar insanın içinde psikolojimi de bozdu. Neye uğradığımı şaşırdım. Annem dışarıda beklerken sınavda görevli hocayı gördü. Annem, ‘hocam nasıl böyle bir şey olabilir, nasıl böyle bir hata yapıldı?’ deyince, hocanın verdiği cevap da şuydu, ‘ilk defa böyle bir şey oldu. Bizim dalgınlığımıza geldi’. Hocanın dili sürçüyordu, panik içindeydi. Ve hiç umursamadan çekti giti. Bir senem boşuna gitti. Maddi manevi olarak bunun bedelini kim karşılayacak? Özel hoca tuttum. Bu sınavı kazanmak için elimden geleni yaptım. Sesimi, ÖSYM’ye duyurmak istiyorum. Yardımlarını bekliyorum. Bir senem yanmaması için çözüm arıyorum.”


ANNE: MADDİ SIKINTILAR İÇİNDE OKUTTUM

Pazar günü oğlunu sınava girdiği okulun önünde bekleyen anne Zehra Özdemir de o anları “Oğlumun sınavdan çıkarıldığını öğrenince okula girdim. Hocalarla konuştum. Okul sorumlusu bana, ‘Hocaların dalgınlığına gelmiş, kamera kayıtları elimizde, her şeyi yapın’ dedi. Sınav bitene kakar dışarıda bekledim. Sınav salonunda görevli hoca dışarıya çıktı. Hocam neden böyle yaptınız deyince, ‘Bir anlık dalgınlığıma geldi’ cevabını verdi. Çocuğumun bir senesi geride kaldı. Hukuki yollarla hakkımız arayacağız. Maddi sıkıntılar içinde benim çocuğum hem okudu hem çalıştı. Neden bir senesi kaybolsun?” diye aktardı.  


 kaynak: CİHAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol