Öğretmen Diyarı

Yeterli su içtiğimizi anlamanın en kolay yolu

Günlerce aç kalabilmemize rağmen özellikle yaz aylarında kısa süreli bile olsa sıvı tüketmemizin yeterli olmaması hayati fonksiyonlarımızı etkileyerek yaşamımızı tehlikeye sokabilir.

İnsan vücudunun %50′si gibi çok büyük bir kısmı sudur. Örneğin; 70 kg ağırlığında olan bir bireyin vücudundaki su miktarı yaklaşık 35 litre kadardır. Bu oran bebek ve çocuklar ile sporcularda daha fazladır.

 Bedenimizde bu kadar fazla bulunan suyun çok önemli görevleri bulunmaktadır. Yiyeceklerin sindiriminden, emilimine, bütün hücre, doku, organ ve sistemlerin çalışmasına, metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve atılmasına ve vücut ısısının denetimine kadar suyun görevleri saymakla bitmemektedir. Bu fonksiyonlardan da anlayabileceğimiz gibi, hücrelerin yaşamsal faaliyetleri ve bu sayede vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi, vücudun ancak su dengesini korunması ile mümkün olmaktadır.O zaman ne kadar su içmeliyiz? Bu soruya kesin bir cevap vermek çok zordur. Çünkü su sadece içeceklerle değil yiyeceklerle de vücuda alınmaktadır. Genel olarak vücuda günlük 1200-1500 mL su alırken yiyecek ve içeceklerle de ortalama 1000 mL kadar sıvı almaktayız. Ayrıca yiyeceklerin metabolizması sonucunda da 250 mL kadar sıvı üretilmekte olup günlük toplam 2000-2500 mL kadar sıvı vücuda alınmaktadır. Bu alınan suyun atılması ise; böbreklerden (1500 mL), deri yoluyla (500 mL), bağırsaklardan (300 mL) ve solunumla (300 mL) olmaktadır. Ancak unutmayalım havanın sıcak veya nemli olmasında, egzersiz yaptığımızda, ishal veya kusma gibi problemlerle karşılaştığımızda bu atım çok daha fazla olmaktadır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol