Öğretmen Diyarı

Yerleşim birimleri yanıyor! Antalya cehennemi yaşıyor... Yangın henüz kontrol altına alınamadı!
 

Yerleşim birimleri yanıyor!

Antalya'nın Kumluca İlçesi İnceboyun mevkisinde kızıl çam alanında henüz belirlenemeyen nedenle çıkan orman yangınında rüzgarın yön değiştirmesi nedeniyle kıyıdaki turizm tesisleri zarar gördü.
DHA

\"\"Antalya’nın Kumluca İlçesi Adrasan Mahallesi’nde çıkan orman yangınında rüzgarın yön değiştirmesi nedeniyle kıyıdaki turizm tesisleri zarar gördü.

Yangının yerleşim yerlerine yakın olmasıyla beraber turistik bölgedeki otellerde kalan turistler otelleri terk etti.

Saat 14.30′da başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle hızla büyüdü. Saat 17.45′te rüzgarın yön değiştirmesiyle hızla sahile ulaşan alevler, Mitah Otel, Cici Baba Otel, Erenler Otel, Ön otel ile bir hediyelik eşya mağazası ve restoranı sardı. Tesislerde bulunan yerli ve yabancı tatilciler çığlık atarak kaçtı.

\"\"

“2 TURİST ODADA KALDI”
Bir pansiyon sahibinin “2 İngiliz turist odada kaldı, çıkamadı” haykırışları paniğe neden oldu. Diğer tesislerde kalan tatilciler, İngiliz turistleri odalarından dışarıya çıkardı. Hediyelik eşya dükkanı ve restoran alevler içinde kaldı.

\"\"

Restoranda bulunan tüpler restoran çalışanları tarafından çıkartılırken, içeride kalan diğer tüpler peşpeşe patladı. Patalama nedeniyle can kaybı olmadı.

\"\"

Çıkan yangın rüzgarın etkisiyle hızla yayılırken bölgeye Antalya, Kumluca, Finike ve Kemer’den orman işçileri karadan 2 helikopter ve 1 yangın söndürme uçağı da havadan müdahale ediyor.

Öte yandan alevlerin rüzgarın etkisiyle denize doğru yöneldiği belirtildi.

BÖLGEDE GÖZ GÖZÜ GÖRMEDİ
Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk, yangın söndürme çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi. Bölgede 250 orman işçisinin 40 arazöz ve 10 su tankeriyle yangına karadan, 7 helikopter ve 2 uçakla havadan müdahale ettiğini kaydeden Türk, “Yangın çok geniş bir alanda etkili oluyor.

\"\"

Bölgenin sarp olması ve kuvvetli rüzgar müdahale etmemizi engelliyor. Aşırı duman nedeniyle ekipler önünü göremeyecek durumda. Buna rağmen canla başla bir mücadele veriyoruz” dedi.

\"\"

Şu ana kadar tek sevindirici tarafın can kaybı yaşanmaması olduğunu vurgulayan Türk, bazı turisttik tesislerin yandığını söyledi.

KAYMAKAM: CAN KAYBI YOK
Yangın söndürme çalışmalarını yerinde takip eden Kumluca Kaymakamı Canan Hançer Baştürk, yangınla ilgili şunları söyledi: “Yangının bu kadar uzun süreyle devam etmesinin nedeni, kuvvetli rüzgar ve bölgenin sarp olmasıdır. Bölgenin çok sarp olması ve kuvvetli rüzgar nedeniyle söndürme çalışmaları güçlükle yürütülüyor. Rüzgarın yönü değiştiği için yerleşim yerlerini alevler tehdit ediyor. Olası tehlike nedeniyle kıyıdaki tesisleri tahliye ettik. Şu ana kadar can kaybı yok. Geceleyin rüzgarın kesilmesini bekliyoruz. Ümit ediyoruz ki geceleyin yangın da söndürelecektir.”

BAŞKAN ÇETİNKAYA: DUA EDİYORUZ
Söndürme çalışmalarını izleyen Kumluca Belediye Başkanı Ak Partili Hüsamettin Çetinkaya, “Havadan ve karadan söndürme çalışmaları sürüyor. Bölge çok sarp olduğu için kara ekipleri çok fazla etkili olamıyor. Cennet koyda yangın çıkması büyük şanssızlık. Rüzgarın yön değiştirmemesi ve yangının bir an önce söndürülmesi için dua ediyoruz” diye konuştu.

\"\"

Antalya Valiliği, bir vali yardımcısının başkanlığında yangın söndürme çalışmalarını koordine etmek üzere kriz masası oluşturdu. Kriz masasının verdiği bilgiye göre saat 19.30 itibariyle alevlerin 50 hektarlık alanda etkili olduğu belirtildi. Alevleri kontrol altına almak için ekiplerin havadan ve karadan müdahalesi devam ediyor.

 

 

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim