Öğretmen Diyarı

Yeni evleneceklere müjde !

Hükümet ‘erken evliliği’ teşvik etmek için önemli bir adım attı. Buna göre 25 yaşın altındaki çiftlere 10 bin lira faizsiz düğün kredisi verilecek...

Hükümet bir yandan 3 çocuğa teşvik çalışmaları yaparken, diğer taraftan da evliliğe finansal destek sağlayacak çalışmalara başladı. Başbakanlık bünyesinde yürütülen çalışma, gençlerin maddi sıkıntılar yüzünden yuva kuramamasına çare üretmeyi hedefliyor. Buna göre 25 yaşın altındaki çiftlere 10 bin lira faizsiz düğün kredisi verilecek. Ödemeler ise 2 yıl sonra başlayacak ve makul taksitlere bölünecek. Burada çiftlerin mesleki durumları, aylık gelirleri ve aile kaynaklı zenginlikleri de baz alınacak. Bütün bu ölçütler çerçevesinde kredi miktarı artabilecek ya da taksit sayısı çoğaltılabilecek. Çalışma, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından yürütülüyor.

Hükümetin aile kurumunu güçlendirmeye yönelik girişimleri, Başbakanlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda yürütülüyor. Kamuoyunda ‘3 çocuk teşvik paketi’ olarak anılan ‘kadın istihdamının ve doğurganlık hızının artırılmasına yönelik’ çalışma da tamamlandı. Yeni yasama yılının başında görüşülmeye başlanması beklenen paket, kadınların sosyal ve ekonomik hayattaki gücünü kaybetmeden doğum sayısını artırabilmeyi hedefliyor. Bu çerçevede üçüncü çocuk için ailelere 5 bin lira para desteğinde bulunulması yönünde bir düşünce söz konusu. Üçüncü çocuğa yönelik teşvikler vergi sistemine de yansımış ve yeni Gelir Vergisi Yasası’nda 3. çocuk için vergi indirimi oranı yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarılmıştı. (Zaman)
Anahtar Kelimeler:
yeni evleneceklere müjde

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Bayram 2 yıl önce

Bırakın çocuk teşvikini de önce aileleri birleştirin eşim il özel idaresinde çalıştığı için yaşadığımız şehire alamıyoruz burdaki il özel idaresi kapanacak diye kurumlar arası geçişte yapamıyoruz ya da torpilimiz olmadığı için... Aramızda 700 km var. Böyle mi çocuk teşviki olur 2 yıldır ayrı yerlerdeyiz ve çocuğumuz yok bu yüzden .Kime gittiysek yardımcı olmuyor...

Avatar
Hasan 2 yıl önce

ben 27 yaşındayım üniv. bitti 5 yıldır atama bekliyorum iş yok bişey yok özel sektörde 3 kuruşa çalışıp karnımı zor doyuruyorum ailemden bir zenginliği bırakın destek dahi yok çünkü onlarda da yok. şimdi bu durumda 25 yaş olayından dolayı yararlanamayacaksam suç benim mi yoksa bana bu cefayı çektiren sistemin mi? sanki ben keyfimden böyle duruyorum..

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim