Öğretmen Diyarı

YENİ DOLANDIRICILIK YÖNTEMİ, LÜTFEN DİKKATLİ OLUN !

 

BUGÜN DOLANDIRILDIM
İNTERNET VE TELEFON DOLANDIRICILIĞIYLA İLGİLİ BİRÇOK UYARI MESAJI OKUMAMA RAĞMEN MAALESEF BEN DE BUGÜN BU TUZAĞA DÜŞTÜM.LÜTFEN SİZDE DİKKATLE OKUYUN ÖZELLİKLE PAYLAŞIYORUM KARAKOLA GİTTİĞİMDE AYNI ŞEKİLDE DOLANDIRILAN KİŞİLERLE KARŞILAŞTIM.
0850 360 05 04 numaralı hattan cep telefonumu arayan kişi "bankanızdan arıyorum,adım Gizem her şeyden önce güvenliğiniz için konuşmamız kayıt altına alınacaktır" dedikten sonra banka kredi kartımın kayıp ve çalınmaya karşı sigorta süresinin sona erdiğini yıllık sigorta işlemini yinelemem gerektiğini, son gün olduğunu, istemiyorsam iptal edebileceğimi söyledi.
Ben de böyle bir sigorta işlemini hatırlamadığımı, ayrıca istemediğimi ifade ettim.
Önce sigorta yaptırmam konusunda ısrar etti, ikna edemeyince "siz bilirsiniz iptalini gerçekleştirelim o zaman" dedi." Ben size nasıl güveneyim, her gün bir sürü dolandırıcılık haberi duyuyoruz" dedim.
"haklısınız, sizden hiç bir bilgi istemeyeceğim güvenliğiniz için ben size bankamızdaki sistemde kayıtlı bilgilerinizi okuyacağım siz sadece teyit edeceksiniz" dedi. Bu arada sık sık güvenliğiniz için ifadesini kullanıyordu, gerçekten de kartımın ön ve arka yüzündeki tüm bilgileri eksiksiz okudu, ev adresim bile vardı elinde ama maalesef uyanmadım ve bankadan aradığına ikna oldum, son olarak telefondaki kişi "bankanızdan cep telefonunuza bir mesaj gönderiyorum şimdi mesajı aldınız" dedi ve mesaj telefonuma geldi .
"sizden sadece telefonunuza gelen kodu okumanızı rica ediyorum" dedi 
evet tahmin ettiğiniz gibi saf saf okudum
"sigorta iptaliniz gerçekleştirilmiştir, iyi günler" dedi ve kapattı.
Tam bir dakika sonra 0212 kodlu bir numaradan arayarak 
"kredi kartınızdan Ukrayna'dan yüklü miktarda alışveriş yapıldı, bilginiz var mı" diye uyaran banka yetkilisi bile işlemin iptalini gerçekleştiremedi.Banka kartımı hemen kapattılar.
Bu durumda en yakın polis merkezine başvurulması gerekiyormuş ve öyle yaptık ve öğrendik ki bizimle birlikte orada 3-4 kişi daha aynı numaradan aynı yöntemle aranarak dolandırılmışlar.
Kredi kartını alışveriş yaptığımız post cihazlarında kopyalayabildikleri gibi ATM lerden de fotoğraflarını çekip kopyasını yapıyorlarmış, anlaşılan sayısız yöntemle dolandırılıyoruz.
Ben hiç olmazsa sizleri uyarabilirim diye detaylarıyla paylaştım.
LÜTFEN DİKKATLİ OLUN 
VE SAYFANIZDA PAYLAŞIN BU TÜR ÖRNEK OLAYLARI.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol