Öğretmen Diyarı

Yeni doğurduğu bebeğini boğarak öldüren anneye müebbet hapis
 Van'da, geçen yıl çalıştığı kurumun deposunda doğurduğu bebeği boğarak öldürdüğü gerekçesiyle Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan E.M', "Alt  soya ve çocuğa karşı nitelikli kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cizasına çarptırıldı. Mahkemenin hazırladığı gerekçeli kararda, sağ dünyaya gelen ve  doğumdan sonra da yaşamaya devam eden bebeğin, boynuna ip ve çarşaf bağlanarak öldürüldüğü belirtildi. Sanık E.M, kararda yer alan ifadesinde, 2014 yılında kendi rızasıyla  birkaç erkekle birlikte olduğunu ve hamile kaldığını belirtti.
HAMİLE KALDIĞIMI ÖĞRENDİĞİMDE...

Çocuğunu boğarak öldüren E.M. ifadesinde  kendisini şöyle savundu:  "Hamile olduğumu öğrendiğimde doktorlara gittim ancak doktorlar süresi  geçtiği için çocuğu aldırma imkanımın olmadığını söyledi. Karnıma korse  bağlayarak hamileliğimi ailemden gizledim. 23 Şubat 2015'te sancılarım  başladığında görev yaptığım yurdun alt kısmındaki depoya giderek doğum yaptım.  Etrafı toparladığım sırada kendimi kaybettim. Kendime geldiğimde bebeğin boynuna  dolanan ip ve perde vardı. Bunları açmaya çalıştım ama açamadım. Mesainin  ardından bebeğin cesedini poşete koyarak bir akrabamın evinin arkasına sakladım.  2013 yılında da bir öğretmenden hamile kaldım. Bir oğlum oldu. Öğretmen benimle  evlenmeyince çocuğu sosyal hizmetlere verdim. Bu nedenle doğumun nasıl  gerçekleştiğini biliyorum."

 BEBEK DÜNYAYA CANLI GELMİŞ 

 Kararda, poşet içinde bulunan bebeğin bulgularının gönderildiği Adli  Tıp Kurumu 1. Adli Tıp İhtisas Kurulunca, "Bebeğin canlı olarak doğduğu, dış  ortamda yaşama kabiliyetinin bulunduğu, ölümün bağla boğma sonucu meydana  geldiği" şeklinde rapor düzenlendiği bilgisine yer verildi.Sanığın doğumdan sonra çocuğun Kordon bağını anahtarla kestikten sonra  olay yerinde bulduğu ip ve çarşafla boğazını sıkarak öldürdüğünün vurgulandığı  kararda, "Otopsi işlemi sırasında maktul çocuğun akciğerleri çıkartılarak su  deneyleri yapılmış ve maktulün akciğerlerinin tüm aşamalarda suda yüzer vaziyette  olduğu tespit edilmiştir. Bu tespit, çocuğun sağ olarak dünyaya geldiğini ve  nefes aldığını, sonradan öldürüldüğünü göstermektedir. Yapılan tespitler göz  önüne alındığında, maktul kız çocuğunun tam ve sağ doğumla dünyaya geldiği, ip ve  çarşafla boğazına düğüm atılarak öldürüldüğü anlaşılmıştır" ifadeleri  kullanıldı.

DEPODA TERK ETTİ...

 Sanığın bebeği, bir perdeye sararak doğum yaptığı depoda terk ettiği  bildirilen kararda, şunlar kaydedildi: "Sanığın doğumdan sonra çocuğun kordon bağına düğüm atmaması, doğumdan  sonra terk ederek ayrılması, doğumun meydana geldiği tarih itibarıyla mevsim  koşulları dikkate alındığında kastının çocuğu öldürmeye yönelik olduğu  tartışmasızdır. Sanığın bu şekilde atılı suçlamayı işlediği anlaşılmıştır. Bu  nedenle müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verilmiştir."

Kaynak: Anadoluajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim