Öğretmen Diyarı

Yeni bölük marşı: Her fakir asker doğar!

Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı bedelli askerlik, yıllardır karikatürler üzerinden en çok paylaşılan konuların başında geliyor. İşte isyan karikatürleri

Birkaç yıldır milyonlarca vatandaşın dört gözle beklediği bedelli askerlik ile ilgili olumlu açıklama Başbakan Davutoğlundan geldi.

\"Yaran

Peki ama 27'sini bitirmiş olmak ne anlama geliyor. Yaş hesaplaması neye göre yapılıyor. En çok merak edilen ise bu yaş sınırının nasıl uygulandığı ve kaç yılından itibaren doğanların bu kanundan yararlanmaları. Kanun ise 2015 yılında çıkması bekleniyor. 21 günlük temel askerlik eğitiminin de olmayacağı biliniyor.

 

Başbakan Davutoğlu'nun bedelliyle ilgili şartları açıklarken vurgu yaptığı “28 yaşından gün almış olanlar” sözü yasadan hangi doğumluların yararlanacağı tartışmasını çıkardı.

 

28 YAŞINDAN GÜN ALMAK

28 yaşından gün almış demek, ay, gün ve yıl olarak 27 yaşını bitirmiş anlamına geliyor. Bu durumda yasanın Resmi Gazete’de yayınlanacağı tarih çok önemli. Bedelli askerlik yasası hangi tarihte çıkarsa o tarihten sonra doğan 27 yaşındaki kişiler bu kanundan yararlanamayabilir.

 

EMSAL KARAR

Öte yandan 1993 yılında, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nde görülen bir davada ise gün olma konusuna açıklık getiriliyor. 

 

1993 yılında çıkarılan bedelli askerlik yasasından yararlanmak isteyen 1.6.1965 doğumlu bir vatandaş 28 yaşından gün alanların faydalanabileceği şartından dolayı hakkını mahkemede aramış. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin kararı ise şöyle: "1965 tarihinden 27 yıl sonraki tarih 1.6.1992 tarihidir. Bu nedenle 1.6.1965 doğumlu olan davacı 3802 Sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarih olan 1.6.1992 tarihinde 27 yaşını doldurmuş ancak 28 yaşından gün almamıştır."

\"Yaran

 

 

.a24.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim