Öğretmen Diyarı

Yeni Başbakanlık binasına durdurma kararı!

Atatürk Orman Çiftliğinde yapımı devam eden başbakanlık binasına yargıdan iptal kararı geldi. AOÇ'nde Atatürk Evi ile tarihi istasyonun bulunduğu ve 3 binden fazla ağaç kesilerek açılan alanda, başbakanlık için üst düzey güvenlikli "Başbakanlık binası" inşaatı yapabilmek için 1. derece sit alanı olan bölge, 3. derece sit alanına çevrilmiş ve böylece inşaata başlanabilmişti.

 

MAHKEME KARARI İPTAL ETTİ

 

Ancak Ankara 11. İdare Mahkemesi, bu kararı iptal etti. İnşaata izin vermedi. Karar az önce davayı açan Çevre Mühendisleri Odası başta olmak üzere ilgili sivil toplum kuruluşlarına tebliğ edildi.

 

1. DERECE SİT ALANIYDI

 

AOÇ'de yapımı devam eden Başbakanlık binası kamuoyunda büyük tartışma yaratmış, sivil toplum kuruluşları tarafından inşaata karşı eylemler yapılmıştı. Cumhuriyet tarihinin en önemli noktalarından biri olan Gazi Yerleşkesi, 1. derece SİT alanıyken, imara açabilmek için 3. derece SİT alanına dönüştürülmüştü. Yaklaşık 90 hektarlık alan, Başbakanlık binası olarak diğer deyimle de "Beyaz Saray" olarak planlanmıştı.

ABD'NİN BEYAZ SARAY'INI GÖLGEDE BIRAKACAKTI

Yüksek güvenlikli binanın projesi ABD'nin beyaz sarayını gölgede bırakacak şekilde hazırlanmıştı. Ancak 11. İdare Mahkemesi, inşaatın yapılmasına olanak tanıyan 3. derece sit alanına dönüştürülmesine ilişkin kararı iptal etti.

GEREKÇESİ

Mahkeme, kararın gerekçesinde "... Cumhuriyet değerleriyle alakalı, tarihi ve kültürel değerleri olan bir bölgenin 3. derece sit alanına çevrilmesi kararı verilirken, bölgenin daha detaylı incelenmesi gerekirdi. Atatürk evi ve istasyon başta olmak üzere bölgenin bütün olarak incelenmediği, görebileceği zararın arazi üzerinde çalışılarak belirlenmediği, kararın cumhuriyet tarihi ve kültürel dokuya zarar vereceği öngörüsüyle..." denildi.

İdarenin, mahkeme kararına itiraz hakkı bulunuyor.

Atatürk Orman Çiftliği, Başbakanlık binası, inşaatı, durdurulacak
\"Vatan\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol