Öğretmen Diyarı

YENİ ANNELERE BEBEK BAKIMI İÇİN İPUÇLARI

Yeni doğum yapmış bir anne için en mutlu ve heyecanlı olması gereken anları, bebeğine doğru bir şekilde bakabileceğine ilişkin endişelerle, kaygılı bir sürece dönüşebilir. Bebeğin yaşamındaki ilk günleri ve bakımı, aile için en keyifli, anne için en zor zamandır. Bu süreci en rahat atlatmanın yolu ise bebek bakımı konusunda bilinçlenmekten geçer. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu’ndan yenidoğan bebek bakımı ile ilgili ipuçları aldık.

Kafatasındaki şekil bozukluklarını önemsemeyin!

Kafatası kemikleri gelişmeyen bebeklerin başında doğum kanalına girdiğinde sıkışmaya ve vakumla çekilmeye bağlı şekil bozuklukları olabileceğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, beynin büyümesiyle birlikte, zamanla kafatasındaki şekil bozukluklarının kaybolacağını belirtiyor.

Bebeğinizi “teri kokmasın” diye tuzlamak ölüme dahi götürebilir

Bebeğin doğumundan 10 günlük olana kadar geçen sürede, cildinde oluşan döküntülerin çoğunun fizyolojik olduğunu kaydeden Dr. Nemlioğlu, “Bazı bebeklerde morluk veya akne benzeri oluşumlar görülebilir. Bu sorunların çoğu, tedavi gerektirmez. Tedavi için kullanılan birçok madde bu tür cilt problemlerinin daha da artmasına neden olur. Örneğin; bebeklerin cildine yapılan en yanlış uygulama, teri kokmasın diye cildin tuzlanmasıdır. Bebeğin cildi hassas olduğundan, tuz vücutta emilmekte ve bu durum ölüme kadar gidebilen sonuçlar doğurabilmektedir.” şeklinde konuşuyor.

Düzenli kilo artışı bebeğinizin doyduğunu gösterir

Bebeğin doyduğunu anlamanın en iyi yolunun, düzenli kilo artışı olduğunu belirten Dr. Nemlioğlu, bebeğin doyduğunu anlamanın diğer yollarını şöyle maddeliyor.

* 2-3 saat uyuyan ve düzenli kaka yapan çocuk doymuş demektir.

* Emzirme sırasında emme ve yutma işlemlerinde, bebeğin hal ve hareketleri de doyduğuna dair ipuçları verir.

* Bebekler dümdüz yatırdıklarında sütün fazlasını gaz ile birlikte çıkartabilir ya da fazla miktarlarda kusabilir. Bebek düzenli kilo aldığı sürece bu sorun olmaz. Kusmaması için bebek 30-40 derece eğimle yatırılabilir. Bu uygulama, yer çekiminin etkisi ile sütün midede kalmasını sağlar.

Fön makinesi, bebeğinizin gaz çıkarmasına yardımcı olabilir

Bebeklerin gaz çıkarmadaki sıkıntısının sindirim sisteminin bazı öğelerinin olgunlaşmasındaki gecikmeden kaynaklandığını söyleyen Dr. Nemlioğlu, “Bu süreçte sabır çok önemlidir. Gaz sorununu gideren ilaçlar, bebekler için önerilmez. Bebek emerken devamlı meme değiştirmek de sakıncalıdır. Bir meme boşaltılmadan diğer memeye geçilmemelidir. Aksi takdirde bebek doymadığı halde doyduğunu sanabilir. Ayrıca fön makinesi sesi de bebeğin gaz çıkarmasına yardımcı olabilir” diyor.

 

 

 

 

hurriyetaile.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim