Öğretmen Diyarı

Yargıtay onarsa vekillikleri bitecek!
Tutuklamaların ardından gözler HDP'lilerin "Milletvekilliği" durumunda. Mahkemeden çıkacak kararlarla netlik kazanacak tutuklu vekiller yargılanma sürecinde olduğu için milletvekillikleri sürecek. Mahkemede isnat edilen suçlardan dolayı hüküm giyen ve bu cezaları Yargıtay tarafından onanan isimlerin vekillikleri düşecek. "HDP'liler istifa ederse ara seçim olur" değerlendirmeleri için bazı şartların gerçekleşmesi gerekiyor. Tek başına HDP'lilerin istifa etmesi ara seçim için yeterli değil. İşte sürecin detayları:

TUNCEL VE ALAN GİBİ

Mahkeme, "tutukluluk hallerinin devamına" karar verse bile, milletvekili sayılmaya devam edecekler. Ancak tıpkı Sebahat Tuncel ve Engin Alan gibi "milletvekili hakları"ndan yararlanamayacaklar. HDP'liler, fezlekelerde belirtilen suçlardan ceza alırsa, milletvekillikleri düşmüş olacak. Bu karar için son söz ise Yargıtay'da.

Ara seçim polemiği

HDP'li milletvekillerinin tutuklanmasına uzanan süreç, "ara seçim" tartışmalarını da beraberinde getirdi. Ara seçimi düzenleyen Anayasa'nın 78'inci maddesi, "Ara seçim, her seçim döneminde bir defa yapılır ve genel seçimden otuz ay geçmedikçe ara seçime gidilemez" diyor.

GENEL KURUL ONAYI ŞART

Madde, "Ancak, boşalan üyeliklerin sayısı, üye tamsayısının yüzde beşini bulduğu hallerde, ara seçimlerinin üç ay içinde yapılmasına karar verilir" hükmünü de içeriyor. Bu da, Meclis'te milletvekili sayısının 28 eksilmesi anlamına geliyor. Bu rakamın aşılması halinde ara seçim gündeme gelebilecek. 59 vekili bulunan HDP ara seçim için istifa etse dahi Meclis Genel Kurul onayı gerekiyor.
Akşam

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim