Öğretmen Diyarı

X, Q, W ile nüfus yönetmeliği de değişecek

Demokratikleşme paketinin yasa değişikliği gerektiren düzenlemeleri, Kurban Bayramı sonrası Meclis’e sevk edilecek olan “torba yasa” ile Meclis gündemine getirilecek.

Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) yapılacak propaganda suçlarıyla ilgili düzenleme, nefret suçlarıyla ilgilimaddeleri içeren değişikliğin yanı sıra X, Q ve W harflerinin kullanımı durumunda 6 aydan başlayan ceza verilmesini öngören 222.maddedeki değişiklik de torbada yer alacak.

Siyasi partilere yapılacak Hazine yardımının da aynı torba yasa içinde Meclis’e gelmesi bekleniyor.

ENGEL UNSURLAR

X, Q ve W harflerinin kullanımının serbest bırakılmasına yönelik yasal değişikliğin ardından Nüfus Hizmetleri Yönetmeliği’nde de değişikliğe gidilecek. İçişleri Bakanlığı yasal hazırlığın yanı sıra doğumdan ölüme tüm nüfus işlemleri, nüfus kütüklerinin oluşturulması, nüfus cüzdanlarında hangi bilgilerin yer alacağına ilişkin tüm detayların yer aldığı 2006 tarihli Nüfus Hizmetleri Yönetmeliği’ndeki değişikliklere ilişkin de çalışma başlattı.

Yönetmeliğin ilgili maddelerindeki bu üç harfin kullanımına engel oluşturabilecek unsurlar temizlenecek. Yönetmeliğin değişmesinin ardından nüfus cüzdanlarına bu harfler kullanılarak isim yazdırmak mümkün olabilecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol