Öğretmen Diyarı

Volkswagen 500 bin aracını geri çağırıyor

Alman otomobil devi Volkswagen, dizel motora sahip olan birçok modelinde usulsüz test yaptığı gerekçesiyle 500 bin aracını geri çağırmak zorunda kaldı. ABD Çevre Koruma Ajansı tarafından tespit edilen yanıltıcı yazılımla test sonuçlarını farklı gösteren Volkswagen ve Audi, iyi sonuçlar göstererek yanıltıcı veriler sundu.

Normalde olması gerekenden 10 ile 40 kat arasında değişen oranlarda fazlalık gösteren Nitrojen Oksit testleri, ortaya çıkartılmasıyla beraber devam eden dava süreci sonuçlanmış ve VW firması, söz konusu araçlarını geri çağırmak durumda kaldı. Peki geri çağırılan 500 bin Volkswagen ve Audi'de hangi modeller yer alıyor?

İşte geri çağırılan o modeller...

-2009 ve sonrası model dizel VW Jetta,

-2010 ve sonrası model dizel VW Golf,

-2010 ve sonrası model dizel Audi A3s,

-2012 ve sonrası model dizel VW Beetle Convertibles,

-2012 ve sonrası model VW dizel Passat modelleri

Volkswagen üzüntü duyduğunu açıkladı

Volkswagen Üst Yöneticisi (CEO) Martin Winterkorn, ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu'nun, Volkswagen Grubu'nun dizel araçlarının emisyon testlerinde ABD çevre standartlarını ihlal eden manipülasyonlar tespit ettiğini belirterek bu durumdan dolayı üzüntü duyduklarını söyledi.

EPA'nın, Volkswagen'in ABD'de sattığı bazı dizel motorlu araçların egzoz emisyon testleri sırasında emisyon test sonuçlarını yanıltıcı yazılım kullanarak maniple ettiğini bildirmesinin ardından Winterkorn, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

EPA'nın açıklamasını doğrulayan Winterkorn, "EPA ve Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu, Volkswagen Grubu'nun dizel araçlarını test ederken, ABD çevre standartlarını ihlal eden manipülasyonlar tespit etti" ifadelerini kullandı.

Volkswagen Yönetim Kurulu'nun söz konusu tespitleri ciddiye aldığını vurgulayan Winterkorn, "Ben şahsen müşterilerimizin ve halkın güvenini kırmaktan dolayı derinden üzüntü duyuyorum. Bu olayın gerçekliğini açıkça ortaya koymak için ilgili kurumlarla en hızlı ve şeffaf şekilde tam iş birliği yapacağız. Volkswagen bu konuda dahili soruşturma talimatı da verdi. Yasanın ya da iç kurallarımızın herhangi bir ihlaline müsamaha göstermeyeceğiz. Müşterilerimizin ve halkın güveni bizim en önemli varlığımız olmaya devam ediyor. Güvenin tekrar tesis edilmesi ve bundan dolayı kaynaklanan zararı tersine çevirmek için gereken her şeyi yapacağız" açıklamasında bulundu.

EPA, 18 Eylül Cuma günü, Volkswagen'in ABD'de sattığı bazı dizel motorlu araçların, yanıltıcı bir yazılımla emisyon testlerinin maniple edilmesinden dolayı çevreyi standartlardan 40 kat daha fazla kirlettiğini açıklamıştı. Söz konusu manipülasyondan yaklaşık 482 bin dizel aracın etkilendiğini bildiren EPA, VW hakkında para cezası ve ihtiyati tedbir kararı verilebileceğini duyurmuştu.

 

TRT
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim