Öğretmen Diyarı

Vezneciler'de çevik kuvvete yönelik hain saldırı sonrası gözler IŞİD ve PKK'ya çevrildi. Peki Vezneciler'deki bu saldırıyı hangi örgüt gerçekleştirdi. İşte ilk değerlendirmeler.
 Sabah saatlerinde Vezneciler’de polis otobüsüne yönelik bombalı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda ilk belirlemelere göre yedi polis şehit oldu, dört kişi de hayatını kaybetti. İstanbul Valisi Vasip Şahin çevik kuvvet aracına yönelik saldırıda 3'ü ağır 36 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Hain saldırıyı hangi terör örgütünün yapmış olabileceğine yönelik ise  henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

‘PKK OLMA İHTİMALİ YÜKSEK’

Saldırı ile ilgili sozcu.com.tr’ye konuşan Özel Harp Uzmanı Abdullah Ağar “Saldırı PKK’nın daha önce yaptığı saldırılara benziyor. Özellikle patlamadan sonra çatışma çıktığı iddiası bu iddiayı güçlendiriyor. PKK’nın daha önce özellikle Güneydoğu’da EYP’lerle yaptıkları saldırılardan sonra pusu kurarak ateş açmaları PKK ihtimalini güçlendiriyor” dedi.

Türkiye’nin bir terör sağanağı olduğunu hatırlatan Ağar, “özellikle Avrupa kentlerinde IŞİD’in Ramazan ayında saldırı yapacağına yönelik ihbarlar vardı. Her ne kadar ipuçları PKK’yı işaret etse de IŞİD ihtimali de bulunuyor” diye konuştu.

“Türkiye maalesef terör saldırılarını görmeye devam edecek gibi” diyen Ağar “Burada vatandaşlara önemli görevler düşüyor. Soğunkanlı olmak gerekiyor. Örgütlerin temel hedefi toplumu mezhepsel ve sınıfsal olarak bölmeye çalışmak bunun önünen ancak birlik ve beraberlik içinde geçilebilir” yorumunda bulundu.

TARİHİ YARIMADA MESAJI!

PKK’nın TAK başta olmak birçok taşeron örgütü kullandığını hatırlatan ve saldırının İstanbul’un kalbi olan tarihi Yarımada’da gerçekleştirilmesinin de bir mesaj olduğunu belirten Ağar “Son operasyonlarla PKK sıkıştırıldı. Kendi tabanına mesaj verme derdine düştü. Burada siyasi bir mesaj var. Bunu devletin iyi okuması gerekir” diye konuştu.


Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim