Öğretmen Diyarı

Vezneciler'de yaşanan hain saldırın baş mimarını İngiliz Medyası açıkladı
 İngiliz medyasına göre Vezneciler saldırısında baş şüpheli PKK
İngiliz Independent ve Financial Times gazeteleri, İstanbul'un Vezneciler semtinde düzenlenen ve 6'sı polis, 5'i sivil, 11 kişinin ölümüne yol açan bombalı saldırıyı henüz üstlenen olmasa da şüphelerin PKK üzerinde yoğunlaştığını yazdı.
İngiliz Independent ve Financial Times gazeteleri, İstanbul’un Vezneciler semtinde düzenlenen ve 6’sı polis, 5’i sivil, 11 kişinin ölümüne yol açan bombalı saldırıyı henüz üstlenen olmasa da şüphelerin PKK üzerinde yoğunlaştığını yazdı.
İki buçuk ay yayın hayatına dijitalde devam etme kararı alan Independent, “IŞİD, Kürt militanlar ve aşırı solcu gruplar daha önce Türkiye’de çeşitli saldırılar düzenlemişlerdi. Ancak şüpheler geçen ay İstanbul’da saldırı düzenleyen PKK üzerinde yoğunlaşmış durumda” yorumunda bulundu.
BBC Türkçe’nin aktardığı Independent gazetesi haberinde, PKK’nın Güneydoğu’da yola döşenen patlayıcılarla güvenlik güçlerinin araçlarını sık sık hedef aldığını da hatırlattı.
Financial Times gazetesi de internet sitesindeki haberinde, PKK’nın Batı illerinde düzenlediği benzer saldırılar hatırlatıyor ve “PKK, son üç saldırısında polisleri taşıyan araçları ya bomba yüklü araçlarla ya da araçların geçişi sırasında gizlenmiş patlayıcıların uzaktan kumandayla havaya uçurulması yöntemiyle hedef aldı” diyor.
“PKK lideri Cemil Bayık kısa zaman önce askeri tesislere yönelik saldırıları artıracaklarını söylemiş olsa da son aylardaki saldırılar İstanbul ile Ankara’daki turizm merkezlerini hedef almıştı” diyen gazete, bu saldırıların PKK’nın taktiklerinin değişmesi anlamına geldiğini ifade ediliyor ve şu yorumda bulunuyor:
“Artık eskisi gibi sadece Güneydoğu’daki ulaşımı zor karakolları hedef almıyorlar.”

Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim