Öğretmen Diyarı

Verimli çalışan memura yüksek not verilecek

Kamuda çalışan yaklaşık 2 milyon 750 bin memurun çalışma şartları ve çalışma sistemine yönelik yeni model hazırlanıyor. Hükümet. memurlarara ilişkin yapacağı değişikliklerin ayrıntısını 2014 Yılı Programı'nda açıkladı.


Buna göre önümüzdeki vılm sonuna kadar tüm kamu personeli sistemi içine alan yeni bir model geliştirilecek. Bu model işe alımdan emeklilik sonrasına kadarki süreçlerin tamamını kapsayacak ve memullara kariyer planlama imkanı sunacak.


Esnek çalışma olanağı


Program kapsamında, kamu personel sisteminde esnek çalışma modeli geliştiri-lecek ve uygun görülen kuruluşlarda uygulamaya gecilecek. Esnek çalışma modelini hayata geçirmeye yönelik usul ve esaslar hazırlanarak Bakanlar Kuruluna sunulacak. Uygun isler ve uygun kuruluşlarda esnek çalışma uygulamaları başlatılacak. Esnek çalışmanın diğer kamu kurulu şiar mda da yaygınlaştırılması-na yönelik planlamalar yapılacak.


Toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda memurların tepki gösterdiği sicil sistemi kaldırılmıştı. Şimdi kaldırılan sicil sisteminin yerine etkinlik ve verimlilik analizini de içeren yeni bir sistem oluşturulacak. Yeni sistemde verimlilik ve başarı ödüllendirilecek. Kamuda performansı da dikkate alan bir değerlendirme sistemi teşkil etmek amacıyla Performans Değerlendirme Kılavuzu hazırlanacak.


Bakanlıklar ortak çalışacak


Hazırlanan programda kamuda verimlilik artışına yönelik çalışmalar da yürütü-lecek. Bu amaçla personel, yönetici ve hizmet açısından verimliliğe etki eden faktörlerin tespitine ilişkin araştırma yapılacak. Yapılacak bütün çalışmalar Baş-bakanlık. Çalışma ve Sosyal Güvenlik. Maliye. Kalkınma. Bilim. Sanayi ve Teknoloji bakanlıklarıyla Devlet Personel Başkanlığı. TODAİE ve memur sendikalarının isbirliğiyle yürütülecek.


ERDOĞAN SÜZER


Bugün

memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim