Öğretmen Diyarı

Verdiği yanıt herkesi üzdü!

BİNGÖL şehidi Veli Ateş'in cenazesi herkesi ağlattı. Şehidin son aramasında 'gitme oğlum' diyen annesine verdiği yanıt herkesi üzdü
BİNGÖL 'ün Genç ilçesinde PKK'nın saldırısında şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Veli Ateş'in cenazesi Konya'nın Kadınhanı ilçesinde defnedildi. 

Şehidin bir yakını cenazeye katılan Bakana "Kardeşimin kanını alın" diye bağırdı. Şehidin son telefon görüşmesinde ise 'Gitme oğlum' diyen annesine "gitmek zorundayım anne" dediği öğrenildi.

Şehit Veli Ateş'in cenazesi Kadınhanı'na getirildiği sırada, ilçedeki baba evinin bulunduğu sokağa da Türk bayrakları asıldı. Cenaze törenine katılmak üzere ilçeye gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Lütfi Elvan da şehidin baba evine giderek taziyelerini iletti.

 

BAKANA BÖYLE BAĞIRDI

Bu sırada şehidin bir yakını Bakan Çavuşoğlu'na; "Benim kardeşimin kanını alın. Tek istediğim bu" diye seslendi. Bakan Çavuşoğlu ve beraberindekiler, evden çıktığı sırada, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları atıldı.

Daha sonra şehidin cenazesi, baba evine getirildi. Bu sırada şehidin 5 yaşındaki oğlu Abdurrahman Ateş de bir akrabasının kucağında, her şeyden habersiz etrafı izledi.

ŞEHİT OĞLUNUN AĞLATAN SÖZLERİ

Sürekli gözyaşı döken akrabasına neden ağladığını soran şehidin oğlu Abdurrahman Ateş, "Güneş vurunca gözümden yaş geldi" cevabını aldı. 

Bunun üzerine küçük Abdurrahman, "Bak benim şapkam var, güneş gelmiyor. Bu şapkayla sana da güneş gelmesini engellerim" diyerek, kendisini kucağında taşıyan kızın gözlerini şapkasının ucuyla kapattı. Şehidin 5 yaşındaki oğlunun bu sözleri, orada bulunanları ağlattı.

BABASINI SARILIP TABUTU ÖPTÜ

Yakınlarından helallik alınmasını ardından Türk bayrağına sarılı tabut, törenin yapılacağı İstasyon Caddesi'ndeki boş alana götürüldü. Cenaze namazını Konya Müftüsü Ali Akpınar kıldırdı. Namaz boyunca oğlunun fotoğrafından gözünü ayırmayan şehidin babası Abdurrahman Ateş, tabuta sarılarak öptü. Şehidin cenazesi, İstiklal Mahallesi Mezarlığı'nda gözyaşları arasında toprağa verildi.

Cenaze törenine, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan'ın yanı sıra Konya Valisi Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, milletvekilleri, askeri yetkililer, şehidin yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ANNESİ GİTME DEYİNCE BUNU SÖYLEMİŞ

Öte yandan, şehit uzman çavuşun, olaydan önce aradığı annesine göreve çıkacağını söyleyerek, helallik istediği öğrenildi. Şehit Veli Ateş'in "Gitme oğlum" diyen annesine, "Anne gitmek zorundayım. Bu benim görevim. Hakkını helal et" diye cevap verdiği belirtildi.

2 GÜN ÖNCE ŞEHİT OLACAĞINI HİSSETTİ

Şehit babasının da yakınlarına, olaydan 2 gün önce oğlunu rüyasında gördüğünü ve şehit olacağını hissettiğini anlattığı bildirildi. Şehidin yaklaşık 15 gün önce Bingöl Jandarma Komutanlığı'na atandığı öğrenildi.

Bingöl'e 2 ay önce atanan patlayıcı madde imha uzmanı jandarma uzman çavuş Veli Ateş, Bingöl'ün Genç İlçesi Suveren Köyü yakınlarında dün demiryoluna PKK'lılar tarafından döşenen, uzaktan kumandalı bombanın patlatılması sonucu şehit oldu.

piramithaber.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol