Öğretmen Diyarı

Veliler İsyanda! Çanakkale'den Türkiye'ye 'Merkez Ortaokulumu geri istiyorum'
Çanakkale, o pankarta, o isteğe ve açıklama dahi yapmayan ilgililerin duyarsızlığına karşı mücadele etmeye alışkındı. Fakat o pankarttaki istek şimdi Çanakkale’den Türkiye’ye duyuruldu.

“1968 yılından beri Çanakkale’nin en önemli isimlerini yetiştiren ve ilk bağımsız ortaokulu olan Merkez Ortaokulu deprem riski nedeniyle yıkılıp yerine iki ayrı bina yapıldı…. Bunlardan biri “Mustafa Kemal İlkokulu” olarak diğeri de 1. katı “Bilim ve Sanat Merkezi” 2. ve 3. Katları İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak hizmet veriyordu. Alınan yapı ruhsatından anlaşılacağı üzere Merkez İlköğretim Okulu yerine Merkez İlkokulu ve Merkez Ortaokulu yapılacağını bilen Cevatpaşa Mahallesi sakinleri, daha okulu kaybetmenin şokunu atlatmadan bir başka şokla karşılaştı.

Mahalle sakinleri, ikinci binanın “İmam Hatip Ortaokulu” olarak hizmet vereceğini öğrendi.

Ve o gün “Biz mahalle halkı olarak tamamen tepeden inmeci bir anlayışla, idarenin aldığı bu kararı kabul etmiyoruz. Gazi Ortaokulunun kapasitesinin mahallemizin ihtiyacını karşılamayacağını bilerek, Çanakkale’nin toplumsal belleğinde “Merkez Ortaokulu” olarak yer etmiş okulumuzu geri istiyoruz” açıklaması yapıldı.Ardından yürüyüşler, eylemler… Kent Konseyi devreye girdi çalışma grubu kuruldu vs…

10 Haziran 2016 Cuma gecesi ise Halk Tv’de yayınlanan Halk Arenası programının Çanakkale Özgürlük Parkı canlı yayınında gözler duayen gazeteci Uğur Dündar ile konuklarına odaklanmışken izleyici o pankartı gördü “ Merkez Ortaokulumu Geri İstiyorum”…
Çanakkale, o pankarta, o isteğe ve açıklama dahi yapmayan ilgililerin duyarsızlığına karşı mücadele etmeye alışkındı. Fakat o pankarttaki istek şimdi Çanakkale’den Türkiye’ye duyuruldu.

… ve tek bir söz vardı serin bir Çanakkale gecesinin canlı yayınında “Mücadeleye devam”

Kaynak: canakkalememleket.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim