Öğretmen Diyarı

Vatandaşa müjde: Bankalarda ki O ücret indirilecek!

BDDK Başkanı Öztekin, bankalardan havale ve EFT ücretlerinin makul olmasını isteyeceklerini söyledi.


Öztekin, tüketicinin şikayetine 15 gün içinde cevapvermeyen bankaya da ceza vereceklerini açıkladı.


Tüketicinin şikayet ettiği ücret ve komisyonlar makul düzeye iniyor. Bankacılık Düzenleme ve DenetlemeKurulu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, bankacılıksektörünün ücret ve komisyon kalemlerinde iptallerin olacağını belirterek bazı masrafların alınmasını istemediklerini söyledi. Bankaların BDDK'nın dauyarısıyla 'yanlış almayalım' dedikleri kalemlerin olduğunu ifade eden Öztekin, havale ve EFT ücretlerinin makul olmasını isteyeceklerini söyledi. Mukim Öztekin "Şu kadar olsun da demeyeceğiz. Bunların standartlarını koyacağız" dedi. Bankalarınvazgeçecekleri ücretler arasında hesap işletim ve ipotek fek ücreti gibi komisyonlar yer alıyor.


E-şikayet sistemi yolda


Star Gazetesi'nin Ankara temsilciliğini ziyaret eden BDDK Başkanı Öztekin, hem internet hem de telefonüzerinden şikayet alma döneminin başlayacağını bildirdi. Konuya ilişkin kurulan Bilgi Edinme Dairesi'ninFinansal Tüketici Dairesi olarak isim değiştireceğini belirten Öztekin, internetten e-şikayet yazılım sistemikurulacağını açıkladı. Çağrı merkezi hizmeti de alınacağını ifade eden Öztekin "İnternet imkanı olmayan Türkiye'nin neresinde olursa olsun şikayetini telefonla yapabilecek. Anında bankaya düşecek şikayet.Bankalara diyeceğiz ki, şikayeti 15 günde sonuçlandıracaksınız. Sonuçlandırmadığı taktirde otomatikolarak suçlu kabul edilecek" diye konuştu. Aleyhte bir karar çıkması halinde konunun hakem heyetine gideceğini dile getiren Öztekin "Heyet müşteriyi haklı bulursa bedeli olacak. Müşteriye alınan bedelin iadesiyapılacak. Yapılmazsa bizim idari yaptırımlarımız olacak" uyarısı yaptı.


Bireysel krediye ayar


Bireysel kredilere yönelik düzenlemelere değinen Öztekin, piyasanın bu alanda regüle edildiğini söyledi.Bireysel kredilerde daralma beklediklerini aktaran Öztekin "Arzumuz bireysel kredileri aşağı çekmek. Buradan artan kaynağı KOBİ'lere aktarmak" dedi. Öztekin bireysel kredilerin geri dönmeme oranının yüzde 3'ün biraz üzerinde olduğunu dile getirdi.


KENDİ PARAMIZA GÜVENELİM


Doların 2 lirada tutunmasının ardından BDDK Başkanı Öztekin'den, "Döviz yerine, TL'yi tercih edin" uyarısıgeldi. FED kararlarının ardından faizlerin bir miktar yükseldiğini aktaran Öztekin, Türk insanının kendiparasına yatırım yapması gerektiğini kaydetti. "Biz kendi paramıza güvenelim" diyen Öztekin şunları söyledi: "Niye ABD'yi finanse ediyoruz. Biz talep ettikçe 2 sente 100 dolar basıp bize satıyorlar" dedi. Reel sektörünyurt dışında parası olduğunu aktaran Öztekin, önemli kısmının yatırım kredileri şeklinde olduğunu aktardı. Reel sektörün finansmanında 2008 yılında bile sorun olmadığına dikkat çeken Öztekin "Reel sektörün yurt dışı borcu var ama ağırlıklı olarak yurt içinde" dedi. İran'a yönelik ambargonun Türkiye'yi olumsuz yöndeetkilediğini aktaran Öztekin, ambargonun kalkmasının ihracata katkı sağlayacağını da söyledi.


Aidatsız karta taksit olabilir


Kredi kartlarına taksit sınırlaması getiren düzenlemenin yılbaşında yürürlüğe girmesini hedefledikleriniaçıklayan Öztekin, kamu kurumları ile diğer kuruluşlardan görüşlerin geldiğini söyledi. Görüşlerin değerlendirileceğini ifade eden Öztekin "Buna göre düzenlemeler yapacağız. Bankacılık sektörünün talebiçok fazla. Makul olan talepleri de var" diye konuştu. Aidatsız kredi kartında bankaların taksit yapmasının önünde engel olmadığını kaydeden Öztekin, yalın kartın aidat ve çip para promosyon içermeyeceğini kaydetti. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) aracılığı ve POS üzerinden taksit sınırlamasının takip edileceğini ifade eden Öztekin, ödemesiz olsa bile taksitin 9 ay ile sınırlı olduğuna dikkat çekti. Türkiye'de konutkredilerinde balon olmadığının altını çizen Öztekin, takibe dönüşüm oranının oldukça düşük olduğunu kaydetti.

haber7

\"SGK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim