Öğretmen Diyarı

Valilik Kapattı Öğrenciler İsyan Çıkardı!

Karabük’te, sıvı yakıt istasyonuna 100 metreden yakın yapıldığı için valiliğin kapatma sonucu almış olduğu kız yurdunda talebeler binanın kapısını kilitleyip eylem yaptı. Karabük’te, yönetmeliğe ters şekilde sıvı yakıt istasyonuna 100 metreden yakın mesafede yapıldığı nedeni öne sürülerek valiliğin kapatma...

Karabük’te, sıvı yakıt istasyonuna 100 metreden yakın yapıldığı için valiliğin kapatma sonucu almış olduğu kız yurdunda talebeler binanın kapısını kilitleyip eylem yaptı.

\"Valilik

Karabük’te, yönetmeliğe ters şekilde sıvı yakıt istasyonuna 100 metreden yakın mesafede yapıldığı nedeni öne sürülerek valiliğin kapatma sonucu almış olduğu vatanı tahliye etmeyen üniversite öğrencileri, binanın kapısını içeriden kilitleyip protesto eylemi yaptı.

 

“VALİ GELECEK, KAPI AÇILACAK”

 

Karabük Valiliği, Safranbolu daha önceki çevre yolu üstünde sıvı yakıt istasyonuna 40 metre mesafede meydana getirilen 150 kız talebenin kalmış olduğu 7 kattan oluşan hususi vatanın kapatılmasına karar verdi. Yurdun tahliye edilmesi için verilen müddetin dolması üstüne görevlilerin mühürleme için geleceğini öğrenen öğrenciler, kapıyı içeriden kilitledi. Yurdu boşaltmak istemeyen öğrenciler, içeriye kimseyi almadı. Kapıya, ‘Vali gelecek, kapı açılacak’ yazılı not yapıştıran öğrenciler, ‘bu dava bizim olacak’, ‘burası evimiz asla bir yere gitmeyiz’ sloganı attı.

 

“İSTEYEN İSTEDİĞİ YERE YURT YAPAMAZ”

 

Polis ekiplerinin önlem almış olduğu binada bir müddet eylemlerini sürdüren öğrenciler, mühürleme işlemi için gelen Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kadir Öztürk ve müfettiş Mustafa Şahin’e kapıyı açtı. Öztük ve Şahin, etüt odasında öğrencilere vatanın kapatılması süreciyle alakalı informasyon verdi. Şahin, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı hususi talebe yurtlarının açılmasıyla alakalı yönetmenlik olduğunu, isteyen her insanın istediği yere vatan yapamayacağını söyledi.

 

“İŞLEM HUKUKSUZ”

 

Yurt sahibi Atilla Ebik ise “Burası bir pansiyondur ve belediyeye bağlıdır. Şu anda yaptığınız işlem hukuksuzdur. Biz şu anda size bağlı değiliz. Eksiklikleri bitirdikten sonrasında ileride size bağlanacağız. Bizi kapatma işlemi tamamiyle belediyenin insiyatifindedir” dedi. Öztürk ve Şahin, binanın boşaltılması için 1 gün müddet verdikten sonrasında vatandan ayrıldı.

 

“ÖĞRENCİLERİ DÜŞÜNÜYORUZ”

 

Gazetecilere izahat icra eden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kadir Öztürk, vatan olarak meydana getirilen binanın vakit kaybetmeden 40 metre uzağında sıvı yakıt istasyonu olduğunu, LPG tankları bulunduğunu söyleyerek, şu şekilde dedi:

 

“LPG tanklarının, vatan, cami benzer biçimde yerlerin en azca 100 metre uzağında olması gerekiyor. Buradaki ara 40 metre. Bu durum talebelerin can güvenliğini tehdit etmiş olduğu için karar alındı. Valiliğimiz, yönetmeliği yerine getirmek suretiyle bu şekilde bir karar aldı. Daha önce vatanın kapatılacağı ile alakalı karar işletmeciye bildiri edildi. Buna rağmen rastgele bir çabalama yapmamışlar. Belediyeye, pansiyona dönmek için bir müracatları varmış, lakin bugünün zamanı ile başvurusu yapmışlar. Buranın barıncak olarak açılabilmesi için de gene LPG tanklarından en azca 100 metre uzaklıkta olması gerekiyor.”

 

Şahin, talebelerin hissi davrandığını, onları savunmak için bu şekilde bir karar alındığını söyledi.

 

Tarih: 28 Kasım 2014 01:14

 

Kaynak:Haberler Com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim