Öğretmen Diyarı

Vali Şahin: ‘Dilencilikte ısrar eden Suriyelileri kampa gönderiyoruz
 İstanbul Valisi Vasip Şahin, medya yöneticileri ile kahvaltıda bir araya geldi. Basın mensupları ile sohbet eden Vali Şahin, İstanbul'da yaşayan Suriyeliler'in suçu karışma oranının düşük olduğunu söyledi. 

Suriyelilerin sosyal projelerle topluma entegre edilmesi gerektiğini söyleyen Şahin, "Gelenler arasında iyi insanlar, kültür seviyesi yüksek insanlar var. Bunlardan istifade etmeliyiz. Bunu çeşitli projelerle entegre etmeliyiz. STK ve belediyeler bu konuda iyi çalışıyorlar. Daha da iyi çalışılmalı. Düşünün 500 bin Suriyeliyi barındırıyoruz ama İstanbul bunu beklenenden az hissediyor. Türkçe öğreniyor bunlar, Türkçe kurslarına dahil oluyorlar. Yaklaşık 50 bin öğrenci okutuyoruz. Cumhurbaşkanımız ile geçtiğimiz gün gittiğimiz okul öğleden sonra Suriyelilere tahsis edilmişti. Sadece okullara değil müftülere de talimat verdim. Boş zamanlarda kuran kurslarımız ve okullarımız boş kapasiteleri Suriyelilere kullandıralım. Suriyeli öğretmenler ders veriyorlar. 50 bine yakın öğrenci saysını arttıracağız. Suriyeli öğretmenlerden bu konuda istifade ediliyor" ifadelerini kullandı. 

Suriyeli dilencilerle ilgili de çalışmaları olduklarını vurgulayan Şahin, "Dilencilikle ilgili de özel bir proje geliştirdik. Merkezi noktalarda dilencilik azaldı. Eğer bu işi devam ettirirlerse, aileleri ile birlikte kamplara gönderiliyoruz" diye konuştu. 

MEHMET ALTUNIŞIK
İSTANBUL

Kaynak: İHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim