Öğretmen Diyarı

Uzunköprü sele teslim oldu

Edirne'nin Uzunköprü İlçesi'nde son 24 saat içinde metrekareye düşen 37 kilo yağış nedeniyle Kırkkavak deresinin taştı ve çok sayıda ev ve işyeri sular altında kaldı. Belediye ekipleri evlerden su tahliyesine, kurulan bir ekipte hasar tespit çalışmalarına başladı.

Uzunköprü İlçesi'nde dün gece yarısı başlayan sağanak yağış etkisini sabah saatlerinde arttırdı. Yoğun yağış nedeniyle Kırkkavak deresi taşınca çevresindeki Fevzi Çakmak Mahallesi'nde bulunan 100'e yakın ev ve işyeri sular altında kaldı. Uzunköprü Belediyesi ekipleri tıkanan rögarları açmak için çalışma başlattı. Çok sayıda otomobilde yoğun yağmur sularının altında kalarak hasar gördü.Sabah evlerine dolan yağmur sularına uyandıklarını ifade eden Esin Çakır, “Sabaha karşı çok yoğun yağmur yağdı. Dere taşınca evimize sular girdi. Şuanda tüm eşyalarım sular altında. Ne yapacağımızı şaşırdık, temizlemeye başladı dedi.

Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız ise gece boyunca devam eden yağmur yağışı nedeniyle ilçede çok sayıda su baskını yaşandığını ifade ederek şunları söyledi:
“Dün akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış gece boyunca da devam etti. Bu yağış sonucu Kırkkavak deresi taştı. Taşma neticesinde 2 köyümüzde 2'şer, 3'er hanede su basması söz konusu. Bir köyümüzde iki tane ahır çözmüş durumda. Çok şükür can ve hayvan kaybının olmaması bizim için sevindirici. Ancak ilçe merkezindeki bazı mahallelerde su basması sonucu yaklaşık 50 ile 100 civarında evde su basması meydana geldi. Ufak tefek hasarlar söz konusu. Onun dışında ciddi bir kaybımız yok. Şu anda 24 civarında araç su basması sonucu kullanılamaz hale gelmiştir. Ama hasar tespit çalışmalarımıza başladık. Teknik ekiplerimizi görevlendirdik. Bu çalışmalarımız devam edecek. Bu aşamadan sonra hasar tespit sonucunda vatandaşlarımıza yardım yapılıp yapılmayacağı değerlendirecektir. Okullarımız tamamen açık. Tatil etmeye gerek duymadık. Sadece Endüstri Meslek Lisesi'nin etrafından sulardan dolayı orada eğitim aksaması söz konusu. Ancak geçici bir durum

ALT KATLARI SU BASTI

Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen ise köylerden gelen suların ilçeyi tehdit ettiğini söyledi. İşbilen, “Saat 06.00 civarında Kırkkavak deresi civarından köylerden gelen yağmur suları Uzunköprü ilçesini tehdit etti. Özellikle Fevzi Çakmak Mahallesi'nde taşkın oldu. Binaların alt katları, kalorifer kazanları olduğu dairelerde su var. Birçok vatandaşımızın zemin katlarında sular girdi. Önemli olan can kaybının olmamasıdır. Hasar tespit çalışması yaparak ilgili zararın tespitini yapacağızö şeklinde konuştu.

KIRKLARELİ'DE YAĞMUR ETKİLİ OLDU

Kırklareli'de sabaha karşı etkili olan sağanak yağmur yağışı nedeniyle cadde ve sokaklar göle döndü.Akalar Mahallesi'nde bulunan zemin katlardaki 5 ev ile 2 iş yerinde su altında kaldı. Su, itfaiye ekipleri tarafından vidanjörler yardımıyla tahliye edildi. Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, Edirne genelinde yağmur yağışının bugün aralıklarla etkili olmasının beklendiğini bildirdi. 

Anahtar Kelimeler:
UzunköprüSel

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim