Öğretmen Diyarı

Urfa'da Rekor Sayıda Öğretmen Açığa Alındı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturmalar kapsamında Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli 821 öğretmenin açığa alındığını bildirildi. Açığa alınan öğretmenlerin geleceği ile ilgili kararı Milli Eğitim Bakanlığı verecek.
Kentte açığa alınan öğretmenlere yönelik açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci,”Açığa alma işlemleri OHAL süresince devam edecektir. Öğretmen ve idarecilerle ilgili kararı Milli Eğitim Bakanlığı verecektir. Soruşturmalar bakanlığın takdirine sunulacak. 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi ülkemizde yaşanan en karanlık günlerden birisiydi. 15 Temmuz Türkiye için bir milattır. 100 yıl sonra konuşulacak bir tarihtir. 15 Temmuz’u biz milli iradenin şaha kalktığı, okullarımızda darbeye karşı nasıl durduklarını gördük.

 ‘AÇIĞA ALMA İŞLEMLERİ OHAL SÜRESİNCE DEVAM EDECEK’

 Darbe karşı duruş okullarda ders olarak okutulmalıdır. Çok büyük bir öneme sahiptir. Resmi Gazetede çıkan kararnamelerle birlikte birçok kurumda olduğumuz Milli Eğitim camiamızda da açığa alınmalar olmuştur. 667 Kanun hükmünde kararnameyle de bizim ilimizde de şu ana kadar 821 öğretmen açığa alınmıştır. Açığa alma işlemleri OHAL süresince devam edecektir. Öğretmen ve idarecilerle ilgili kararı Milli Eğitim Bakanlığı verecektir. Soruşturmalar bakanlığın takdirine sunulacak.”dedi.

 ‘FETÖ’YE AİT 16 OKUL MİLLİ EĞİTİME DEVREDİLDİ’

 667 Kanun hükmünde kararname ile bütün özel okullara, yurtlara, pansiyonlara, dershanelere devlet tarafından el konulduğunu belirten İlci, şöyle konuştu:”Maliye Hazinesi tarafından gerekli tutanaklar ve işlemler gerçekleştirilmiştir. Yapılan işlemlerden sonra okullar il Milli Eğitim Müdürlüğümüze teslim edilmiştir. 16 okul il milli eğitim müdürlüğümüze geçmiştir. Okulların isimleri değiştirildi. İlimizdeki çocuklara hizmet edecek bundan sonra. 11 pansiyon kurumuza geçen. Kredi Yurtlar Kurumuna devredilen yurtlar bulunuyor (3-4). OSM Sağlık Lisesi de Parelel Yapı’ya aitti.

 ‘OSM LİSESİNİN ÖĞRENCİLERİ İSTEDİKLERİ OKULLARA KAYIT YAPTIRABİLİRLER’

 O okulda okuyan öğrencilerimiz hiçbir şekilde mağdur edilmeyecektir. Kanun Hükmünde Kararname ile devlet tarafından el konulan Özel OSM Sağlık Lisesi’nde 650 civarında öğrenci eğitim görüyordu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 25 Temmuz 2016’da bir yazı bulunuyor. Mağdur edilen çocukları taban puan şartına bakılarak, kontenjan sınırlaması olmaksızın istedikleri her bir okula kayıt yaptırabilirler. Ara sınıflardaki öğrencilerimizde herhangi bir mağduriyet söz konusu değil. Puanına göre istediği herhangi bir özel okula da naklini yapabilir. Devlet okullarını da puanları tutarsa geçebilirler.”

 ‘YILLIK 2-3 BİN ÖĞRETMEN TAYİNİ ÇIKIYOR’ 

Şanlıurfa’da öğretmen sirkülasyonun çok fazla olduğuna dikkat çeken İlci, şunları kaydetti:”1 yıl içerisinde Şanlıurfa’dan 2-3 bin öğretmen il dışına gidebilmektedir. Açıkla ilgili bakanlığımız yeniden öğretmen ataması yapacaktır. Bu yılda sözleşmeli öğretmen ataması yapılacaktır. Sözleşmeli öğretmen atamasının yapılacağı il yine Şanlıurfa’dır. Sayı net olmadığı için deklare edemiyoruz. Öğretmen görevlendirmesi noktasında en şanslı il Şanlıurfa’dır.

 ‘ÖĞRETMENLERİN EK DERS SAATLERİ ARTIRILACAK’

Kentimizde çok fazla öğretmen açığının olacağını zannetmiyorum. Oluşacak sıkıntılarda da ders kapatma sistemiyle sorunları gideriyoruz. 15-18 saat derse giren öğretmenlerimiz bulunuyorsa 30 saate kadar tamamlıyoruz. Tedbirlerimizi almış bulunmaktayız. Diğer branşlarda ise ücretli öğretmen ile gidermeye çalışıyoruz. İhtiyacımızı bu noktadan da karşılamış olacağız.”
Kaynak: www.urfahaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim