Öğretmen Diyarı

Üniversiteli İşsizlere Müjde!

Emniyet Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı‘nın hazırladığı ve henüz TBMM’den geçmeyen ”emniyette reform”  paketinin yasalaşmamasını fırsat bilerek bünyesinde var olan komiser yardımcılığı açığı için 31 Ekim tarihinde sınav düzenledi. İlk kez ”sözlü” olarak yapılan sınavda hedeflenen 2500 kişilik kontenjan doldurulamayınca başvuru şartlarından biri olan ”devlet üniversitesi”  ibaresi kaldırıldı. 12-16 Kasımtarihlerinde tekrarlanacak olan sınava, devlet ya da özel fark etmeden tüm üniversite öğrencileri başvurabilecek.

17 ARALIK OPERASYONU SINAV SORUSU OLDU

Emniyetin 31 Ekim’de gerçekleştirdiği sınavda; İstanbul, Ankara ve İzmir‘de okuyan 3. ve 4. sınıf üniversite öğrencileri önce 4 gün süren fiziksel sınava ardından da sözlü sınava alındılar. Dün tamamlanan sözlü mülakatlarda emniyetin talep ettiği 2500 adayın belirlendiği duyuruldu. Mülakatta öğrencilere daha çok okudukları bölümle ilgili sorular sorulurken, bazı öğrenciler kendilerine 17 Aralık Operasyonu ve paralel yapıyla da ilgili sorular sorulduğunu iddia ettiler.

Sınavlarda başarılı olan adayların 8  ay süresince eğitim alacakları ve eğitimden sonra komiser yardımcısı olarak göreve başlayacakları bildirildi. Üniversitede halen okumakta olan adaylar ise hem bölümlerine devam edebilecekler hem de komiser yardımcılığına hazırlanmak üzere haftasonu açılacak olan kurslara katılabilecekler. Üstün başarı gösteren adaylara Polis Akademisi tarafından burs verileceği de gelen duyumlar arasında.

SİSTEM DAHA ÖNCE NASILDI?

Daha önceki sistemde komiser yardımcısı olabilmek için Polis Koleji mezunu olmak gerekiyordu. Meslek hayatına polis olarak başlayanlar ise,polislikte 6 senelerini doldurduklarında, sınava girerek başarılı oldukları takdirde komiser yardımcılığı görevine yükselebiliyorlardı. 2001 senesinden sonra yapılan düzenlemeyle komiser yardımcısı olmak zorlaşmış ve adaylara lisans veya önlisans mezunu olmak şartıyla, yazılı ve sözlü sınavlardan geçmek şartı getirilmişti.

Üniversiteden Emniyete geçmek ise, sadece ihtiyaç doğrultusunda mümkündü. Kriminal labaratuvarlarda çalışmak üzere en fazla 100 üniversite öğrencisi yazılı sınava girebiliyordu. Seçilen 100 öğrenci Polis Akademisi adına kendi okullarında açılan mesleki eğitim derslerini alarak göreve başlayabiliyordu.

EĞİTİMLER YÜKSEK LİSANS AYARINDA

TBMM‘ye gönderilen”emniyette reform” paketiyle Polis Akademisi‘nin Güvenlik Bilimleri Fakültesi vePolis Kolejleri tamamen kapatılacak. Bunun yerine Güvenlik Bilimleri Enstitüsü kurularak, öğrencilere yüksek lisans ayarında bir eğitim imkanı sağlanacak. Yeni pakette gündeme gelecek bazı değişiklikler ise şöyle;

  • İhtiyaç halinde meslekte fiilen 5 yılını doldurmuş lisans mezunu polis memurları, amir olabilecek.

  •  Polis Koleji‘nde öğrenimine devam eden öğrenciler MEB tarafından polis koleji sınavı girişi tarihlerinde aldıkları yerleştirme puanına göre uygun okullara nakilleri yapılarak kaydedilecek.

  •  Polis Koleji‘nde görev yapan eğitim ve öğretim elemanları ise yine MEB tarafından uygun kadrolara atanacak.

  •  Düzenlemeye eklenen geçici bir madde ile yasanın yürürlüğe girdiği tarih itibari ile 3 ay içinde aktif göreve atanamayan 1. sınıf emniyet müdürleriYüksek Değerlendirme Kurulu’nun teklifi ve İçişleri Bakanı‘nın onayı doğrultusunda resmen emekliye sevk edilecek.

  •  

  • http://egemhaber.net/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim