Öğretmen Diyarı

Umran’ın fotoğrafı sonra BM’den flaş karar
BM çatışma bölgelerindeki sivillere yardım ulaştırılabilmesi için ateşkes ilan edilmesi talebinde bulunmuş ancak bu talebi karşılık görmemişti.
Cenevre’de konuşan BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mustura çatışmalardan etkilenen bölgelerdeki sivil halka bir aydan beri yardım ulaştırılamadığı açıklamasını yaptı.
Mistura, toplantı başladıktan sonra sadece 8 dakika içinde görüşmeleri sonlandırarak, “kuşatma altındaki bölgelere girmelerine izin verilmediği müddetçe yardım ulaştırmayı görüşmenin anlamsız olduğunu” belirtti. Bİr hafta boyunca BM yardım personelinin göreve ara verdiğini açıklayan Mistura, bu sayede dünya güçlerine bir mesaj verilmesini amaçlıyor.
UMRAN’IN FOTOĞRAFI SONRASI KARAR VERİLDİ

İngiliz Independent gazetesi BM’nin bu kararı, bugün Halep’te çekilen 5 yaşındaki Umran Dakneş’in fotoğrafının tüm dünyayı sarmasından sonra almasına dikkat çekti.
Fotoğraf, hükümet güçleri ya da Rus uçaklarının Halep'te muhaliflerin kontrolündeki doğu bölgesinde bulunan Katerji semtine yönelik saldırılarının ardından çekildi.

Medya aktivistleri tarafından kaydedilen videoda, üzeri tozla kaplı halde olan Umran, bir evin enkazından çıkarılıyor ve ambulansın koltuğuna oturtuluyor. Akabinde kurtarma görevlileri, olay yerine dönmek için yanından ayrılıyor. Umran ambulansın koltuğunda tek başına kalıyor, boş gözlerle etrafa bakıyor ve sonra kan revan içindeki başını siliyor.


Umran'ın şehirdeki M10 hastanesine kaldırıldığı ve tedavi edildikten sonra taburcu edildiği belirtildi.
Cansız bedeni Bodrum sahillerine vuran Aylan Kurdi gibi Suriye iç savaşının sembolü haline gelen minik Umran'ın ailesinin nerede olduğu bilinmiyor.Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim