Öğretmen Diyarı

Ümit öğretmen hastalığa yenik düştü

Yakalandığı MNGIE hastalığı nedeniyle 27 kilograma kadar düşen 32 yaşındaki öğretmen Ümit Açmaz, fenalaşınca Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Öğrencilerini çok özleyen ve tekrar okula gitmenin hayalini kuran öğretmen Açmaz, hastanede yapılan müdahaleye rağmen hastalığına yenik düşerek yaşamını yitirdi. Açmaz, Bağlar ilçesindeki Yeniköy Mezarlığı'nda gözyaşları arasında toprağa verildi.

"17 YAŞINDAKİ DİĞER OĞLUM YOLDAŞ DA HASTA"

Açmaz'ın babası Mustafa Açmaz, yaptığı açıklamada, daha önce başka bir oğlunu da aynı hastalık sonucu kaybettiğini belirterek, "Şimdi ise Ümit'i kaybettik. Oğlum, sağlığına kavuşup okula gitmenin hasretiyle yanıyordu. Ama öğrencilerine kavuşamadan hayata gözlerini yumdu. Ümit gibi 17 yaşındaki diğer oğlum Yoldaş da hasta. Yoldaş'ın da aynı hastalık belirtileri var. Yoldaş'ı da kaybetmek istemiyorum. Ancak ne yapacağımı bilemiyorum" diye konuştu.

Hastalığı sonucu günden güne eriyen öğretmen Açmaz'ın durumu basında yer alınca dönemin Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç evinde ziyaret etmişti.

Ziyarette, lise öğrencisi kardeşiyle dünyada çok nadir görülen MNGIE hastalığı nedeniyle mücadele eden Açmaz, yaşadığı sıkıntıları Vali Kıraç'a anlatmıştı.

MNGIE HAKKINDA

MNGIE hastalığı çok nadir görülen ve tedavisi olmayan bir hastalık. Kök hücre tedavisinden fayda görüleceği düşünülüyor. İlerleyen ve ölümcül seyreden hastalık, genetik özellik taşıyabiliyor. Belirtiler ise hastalık ilerledikten son ortaya çıkıyor.

\"Anadolu
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol