Öğretmen Diyarı

Ülkeyi karıştıran skandal! 100 öğretmen ve öğretman asistanı, ömür boyu meslekten men edilebilecek

İngiltere’nin Birmingham kentinde 100 öğretmen ve öğretman asistanının geçen yıl şehrin belediyesine yapılan bir ihbarla patlak veren “Trojan atı” skandalına bağlı olarak ömür boyu meslekten men edilebileceği açıklandı.


National College for Teaching and Leadership (NCTL), devlet okullarında çocuklara aşağılayıcı cezalar verdiği ve dini baskı yaptığı iddia edilen ayrıca aralarında İngiliz askerlerini aşağılayan, asker Lee Rigby’nin radikallerce öldürülmesini “yalan” olarak tanımlayan ve homofobik cümleler içeren konuşmalar yapan 100 öğretmenin dosyalarını incelemeye aldıklarını ve haklarında disiplin işlemi başlatmayı planladıklarını belirtti.

 

NCTL yetkilileri Sunday Times gazetesine yaptıkları açıklamada “Eğitim Bakanlığı kimi zaman zaten haberdar olduğumuz vakalarla ilgili yeni deliller yolluyor, kimi zaman da haberdar olmadığımız vakalara dikkatimizi çekiyor” dedi.

 

ÜLKEYİ KARIŞTIRAN SUÇLAMALAR 

 

Geçen yıl Birmingham Belediyesi’ne yapılan isimsiz bir ihbarda radikal İşlamcılar’ın şehirdeki bazı okulları ele geçirmek ve bu okullara devam eden Müslüman öğrencileri radikalize etmek adına “Trojan Atı” adlı bir plan yürüttükleri iddia edilmişti.

 

Bunun üzerine hükümet kapsamlı bir soruşturma başlatmış ve Trojan Atı Planına hedef olduğu iddia edilen tüm okullara müfettişler göndermişti. İngiliz basını bu okullarda öğretmenlerin “Beyaz kadınların fahişe olduğunu” söyleyip, öğrencileri sık sık “Cehennem ateşinde yanmakla” tehdit ettiğini ve okula kaydedilen başka dinden öğrencilere eğitim vermeyi reddettiğini iddia etmişti.

 

SEÇİLMİŞ KOMİTENİN RAPORU “RADİKALLEŞME YOK” DEMİŞTİ

 

Geçtiğimiz aylarda parlamentodan seçilmiş bir komitenin konuyla ilgili hazırladığı raporda incelenen okullarda sadece bir adet radikalleşme vakasına rastladığı açıklanmıştı.

 

Ancak konu ile ilgili soruşturmayı yöneten Scotland Yard anti-terör birimi eski direktörü Peter Clarke, komitenin raporunu şaşkınlıkla karşıladığını belirtmiş ve “Benim elde ettiğim delilleri görmezden gelmiş olmalılar” demişti. 

 

\"Hürriyet\"

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim