Öğretmen Diyarı

Türkler geri dönüyor! Almanlar panikte...

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Bilim ve Teknoloji Bakanı Svenja Schulze, "Yüksek nitelikli ve kalifiye Türkler'in ülkelerine dönmesi endüstri ülkesi Almanya için çok vahim ve kötü bir durumdur" dedi.

Köln kentinde konuşan eyalet Bilim ve Teknoloji Bakanı Svenja Schulze, Türk Alman Akademisyenler Platformu'nun (TD-Platform) Bosporus restoranda düzenlediği toplantıda konuşma yaptı. Bakan Svenja Schulze, Türk gençlerinin çok dilli ve kültürlü olmasının Almanya için büyük bir avantaj olduğunu ekledi. Almanya'nın kalifiye eleman açığına değinen bakan Schulze, bu açığın zaman içerisinde artacağına dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Gençlere tavsiyem eğitim seviyelerini yükseltmek için vasıflı ve tecrübeli kişilerden destek almaları. Gençlerin mesleklere yönelirken rastgele meslekler seçme yerine kendilerine uygun meslek dallarına yönelmesini tavsiye ediyorum. Endüstrileşmiş ülkelerin gelişmesi için en önemli faktör uzmanlaşmış kalifiye personelidir. Almanya'da şu an kalifiye eleman eksikliği olduğu için ve demografik yapıdan dolayı gelecekte bu açık artacağı için gerek Türk gerekse Alman gençlere eğitim seviyelerini yükseltmelerini tavsiye ediyoruz ve mutlaka ya meslek eğitimi yapmalarını ya da üniversiteye gitmelerini tavsiye ediyoruz. Bu aynı zamanda siyasi görüşümüzdür ve bu görüşün ardında eyalet başbakanı Hannelore Kraft'ın da söylediği gibi, hiçbir çocuğu tek başına bırakmayacağız ve politikamızı da buna göre belirleyeceğiz."

"TAVSİYEM ALMANYA'DA KALMALARI"
Beyin göçü konusuna da değinen Bilim ve Teknoloji Bakanı Svenja Schulze, kalifiye Türk gençlerinin ülkelerine dönmesinin Almanya için büyük bir kayıp olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:

"Yüksek nitelikli ve kalifiye Türklerin ülkelerine geri dönmesi endüstri ülkesi Almanya için çok vahim ve kötü bir durumdur. Geri giden gençlere tavsiyemiz Almanya'da kalmaları yönündedir. Eğer bu kişiler Almanya'da dışlandıklarını hissediyorlarsa bunlara karşı savaşmalarını tavsiye ediyorum. Çok dilli ve çok kültürlü olmaları bizim için çok büyük bir avantajdır. Dolayısıyla gerek şahsım gerekse bakanlığım adına Türk gençlerine burada kalmalarını tavsiye ediyorum ve destekliyorum."

DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim