Türkiye\'ye Kar Geliyor!

Bosna Hersekli meteorolog Jelyko Maystoroviç yaptığı açıklamada, havasıcaklığının çok hızlı bir şekilde değiştiğini söyledi.

 

Balkanlar'da etkili olan kar yağışı ve soğukhava dalgasının Türkiye'yi de etkileyeceğini ifade eden Maystoroviç, şöyle konuştu:

 

"Balkanlar'a kuzeybatıdan gelen soğukhava dalgası, Türkiye'ye doğru devam edecek. Ancak Türkiye'ye ulaşana kadar yavaşça etkisini kaybedecek olan soğukhava dalgasından dolayı, bu ülkede olağandışı yağışların meydana geleceğini sanmıyorum" diye konuştu.

 

Maystoroviç, Bosna Hersek'te ise yoğunyağışların üç gün boyunca etkili olacağını ve hava sıcaklığının sıfırın altına düşeceğini belirtti.

 

Hafta sonundan itibaren yağışların azalacağını bildiren Maystoroviç, düşük hava sıcaklıklarının ise etkisini koruyacağını sözlerine ekledi.

 

DOĞU'DA SOĞUK HAVA ETKİLİ

 

Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 3 dereceyle Kars ve Ardahan'da kaydedildi - Palandöken ve Konaklı kayak merkezlerinde kar kalınlığı 6 santimetre ölçüldü

 

Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 3 dereceyle Kars ve Ardahan'da ölçüldü.

 

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Orta Akdeniz üzerinden gelen alçak basınç sistemi altına giren bölgede havanın gün boyu açık, akşam saatlerinde ise parçalı bulutlu olması bekleniyor.

 

Gece ölçülen en düşük hava sıcaklıkları, Kars ve Ardahan'da sıfırın altında 3, Erzurum, Erzincan ve Ağrı'da 1, Iğdır'da ise 3 derece kaydedildi.

 

Palandöken ve Konaklı kayak merkezlerinde kar kalınlığı 6 santimetre ölçüldü.

 

Bölgede beklenen günün en yüksek hava sıcaklıkları da Ardahan'da 12, Erzurum, Ağrı ve Kars'ta 14, Iğdır'da 16 ve Erzincan'da 17 derece tahmin ediliyor.

 

BÖLGELERİMİZDE HAVA NASIL OLACAK?

 

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale ile akşam saatlerinden itibaren Balıkesir ile İstanbul'un Avrupa yakasının sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden itibaren Edirne, Çanakkale ile Balıkesir'in batısında yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; güney ve batısı ile zamanla bölge genelinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/s), güneybatısında yeryer kısa süreli fırtına şeklinde (60-80 km/s) esmesi bekleniyor.

 

EGE: Parçalı, yer yer çok bulutlu, kıyıları ile zamanla güneyinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Muğla çevreleri ile zamanla kıyılarında kuvvetli, öğle saatlerinden itibaren Muğla çevrelerinde yer yer aşırı olması bekleniyor. Rüzgarın; bölge genelinde güney yönlerden kuvvetli (40-60 km/s), kıyılarında yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (60-80 km/s) esmesi bekleniyor.

 

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, batısının aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Antalya, Isparta ile Burdur'un güneyinde kuvvetli, kıyı kesimlerinde aşırı olması bekleniyor. Rüzgarın Batı Akdeniz'de güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esmesi bekleniyor.

 

İÇ ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu, gece saatlerinde Konya çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın ; güneyli yönlerden kuvvetli (30-60 km/s) olarak esmesi bekleniyor.

 

KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge genelinin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güneyli yönlerden kuvvetli (30-60 km/s) olarak esmesi bekleniyor. Az bulutlu ve açık, zamanla bölge genelinin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölge genelinde güneyli yönlerden kuvvetli (30-60 km/s)olarak esmesi bekleniyor.

 

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla yer yer parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde bölgenin kuzey ve doğusunda yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

 

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde bölgenin kuzey ve doğusunda yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. 

Anahtar Kelimeler:
Türkiyeye Kar Geliyor!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim