Öğretmen Diyarı

Türkiye‘den Dünyaya İnsanlık Dersi

Suriye’ye savaşında sınırlarını yeterince kontrol etmediği iddiasıyla haksız eleştirilere maruz kalan Türkiye, dünyanın en ağır mülteci yükünü tek başına sırtlıyor.

Dünya genelinde geçen yıl zorla yerlerinden edilen, mülteci konumuna düşen ve sığınma arayan kişilerin sayısının rekor seviyede artarak yaklaşık 60 milyona ulaştığı açıklanırken en fazla sığınmacının Türkiye’de olduğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) yayımladığı 2014 Küresel Eğilimler raporuna göre, 2014'te  yerlerinden edilenlerin sayısı rekor seviyede arttı ve 13,9 milyona ulaştı.

6 MİLYAR DOLAR HARCADIK

Raporda, geçen yıl her gün ortalama 42 bin 500 kişinin yerlerinden edildiğine dikkati çekildi. Dünya genelinde yerlerinden edilen yaklaşık 60 milyon kişinin 19,5 milyonunu mülteciler, 38,2 milyonunu ülke içinde yerlerinden edilenler, 1,8 milyonunu ise sığınmacılar oluşturuyor.

Rapora göre, dünyadaki mültecilerin yüzde 86'sına gelişmekte olan ülkeler ev sahipliği yapıyor. Son dönemde sınırdaki çatışmalardan kaçanlara Türkiye'nin bir kez daha cömertçe kapılarını açtığını ve şimdiye kadar hiçbir yardım almaksızın Suriyeli sığınmacılara kendi bütçesinden 6 milyar dolardan fazla para harcadığını ifade eden BMMYK Komiseri Antonio Guterres, "Dünyada en fazla sayıda sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke Türkiye. Uluslararası dayanışma, Türkiye'nin çabalarının yanında çok zayıf kaldı" dedi.

Pakistan ikinci

Pakistan 1,51 milyon kişiyle en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ikinci ülke. Pakistan'ı sırasıyla Lübnan (1,15 milyon), İran (982 bin), Etiyopya (659 bin 500) ve Ürdün (654 bin 100) izliyor.

Akşam

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim