Öğretmen Diyarı

Türkiye\'de uyuşturucuya başlama yaşı 10\'a düştü
Emniyet Genel Müdürlüğü Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı Merkezi'nin (TUBİM) raporu, madde kullanımındaki vahim tabloyu gözler önüne serdi. 2012 yılının verilerini kapsayan rapora göre, uyuşturucu kullanma yaşı 10'a kadar düştü.

EN KÜÇÜK DENEME YAŞI 10, EN BÜYÜK 67
Geçen hafta yayınlanan raporda, kullanıcıların uyuşturucuyu ‘ilk deneme’ yaşı incelendi. En küçük deneme yaşının 10, en büyüğünün ise 67 olduğu tespit edildi. 2012'de Türkiye genelinde 83 bin uyuşturucu olayı yaşandığı ifade edildi. Bu olaylarda 130 bin şüpheli yakalandı. Madde kullanımından kaynaklanan olaylarda yüzde 24 artış görüldü. Uyuşturucu vakalarının en çok yaşandığı il, açık farkla İstanbul olurken onu İzmir ve Ankara takip etti.

MADDE KULLANICILARININ YÜZDE 65'İ ÇALIŞAN
TUBİM raporu, ilginç sonuçlar da ortaya koydu. Rapora göre madde kullanıcılarının yüzde 65'i gelir getiren bir işte çalışıyor, yaklaşık yüzde 34’ü ise işsiz. Yüzde 54'ünün aylık geliri bin liranın altında, yüzde 31’inin bin ile 2 bin lira arasında, yüzde 14’ünün ise 2 bin liranın üzerinde. Kullanıcıların gelir durumu da incelendi. Buna göre esrar bağımlıları, eroin, kokain ve ecstasy kullanıcılarına oranla daha düşük gelire sahip. Bu arada uyuşturucu kullananların yüzde 58’i alkol, yüzde 96’sı sigara, yüzde 57’si hem sigara hem de alkol kullanıyor. Bağımlıların yüzde 86,5’i, madde kullanmaya sigarayla başladığını, bu nedenle sigaranın uyuşturucu kullanımına geçişte bir basamak olduğunu belirtiyor.UYUŞTURUCU KULLANIM ORTALAMA YAŞI 26
TUBİM'in 2012 yılında yaptırdığı ve 2 bin 288 kişiyi kapsayan, ‘Bağımlılık Yapıcı Madde Suçlarında Kullanıcı Profili’ anketi, gençlerin uyuşturucu batağına sürüklenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu gösterdi.


Ürküten anket şu çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı;


-Uyuşturucuda ortalama yaş 26.


-Ankete katılanların yüzde 72'si 18 ile 29 yaş aralığında.


-Yüzde 67 ilköğretim mezunu.


-Madde kullanıcılarının yüzde 61'i hiç evlenmemiş.


-Yüzde 55'inin sabıkası yok.


-Yüzde 65'i gelir getiren bir işte çalışıyor.


-Yüzde 34’ü ise ise çalışmıyor.


-Bağımlıların yüzde 96’sı sigara, yüzde 58’i alkol kullanıyor.


-Hem alkol hem de sigara kullananların oranı yüzde 57.


-Bağımlıların kullandıkları ilk maddeye bakıldığında yüzde 86,5 ile sigara başı çekiyor.

haberbuketi.com 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim