Öğretmen Diyarı

Türkiye\'de öğrenci ve öğretmenler boykot için sokaklara döküldü

Laik ve bilimsel eğitim talebiyle Birleşik Haziran, Eğitim Sen ve Alevi örgütleri tarafından boykot çağrısı uyarınca bugün yurt genelinde öğrenciler ve öğretmenler okul sıraları yerine sokakların ve meydanların yolunu tuttu. AKP hükümetinin tüm gözdağı çabaları ve bazı okul müdürlerin katılımı azaltmak için kapılara zincir vurmasına rağmen, ülkenin dört bir yanında kalabalık kitleler boykot eylemine destek verdi.

 

Polis İstanbul, Ankara ve İzmir’de yöne göstericilere saldırdı. Özellikle Valiliğin daha önce gösterileri yasakladığı İzmir’deki eylemlere polis saldırıları damgasını vurdu. TOMA ve biber gazı saldırılarında çok sayıda kişi yaralanırken, Çağdaş Hukukçular Derneği’nin paylaştığı bilgilere göre 72 kişi gözaltına alındı. İstanbul ve Ankara’dan da gözaltı haberleri gelirken, Maltepe’deki boykota ülkücüler saldırdı. Saldırının olmadığı okulların çevrelerinde ise çocuklara yönelik organizatörler tarafından planlanan alternatif eğitim etkinlikleri düzenlendi.


Canlı Blog | İşte gün boyunca boykotta yaşanan gelişmeler:


Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir şubesi, İzmir’de gözaltına alınan "Ege Meclisi" internet haber portalı

muhabiri Eda Ebru Naneci’nin serbest bırakılması için çağrıda bulundu.


Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir'de gözaltı sayısının 72'yi bulduğunu açıkladı.

İzmir'de toplamda 72 gözaltı var. Sağlık kontrolü işlemleri devam ediyor. Gözaltı işlemleri Bozyaka Asayiş Şube ve Çocuk şubede yapılacak

.birgun.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol