Öğretmen Diyarı

Türkiye\'de 1.5 Milyon Kişi Grip Oldu

Son bir ayda nüfusun yüzde ikisi, (H3N2) grip virüsüne yakalandı, hastalıktan korunmanın en etkili yolu ise, elleri düzenli olarak yıkamak

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, son günlerde etkili olan H3N2 virüsünden son bir ay içerisinde, nüfusun yüzde 2’sinin enfekte olduğunu söyledi. Ceyhan, bunun yeni bir virüs olmadığını, bu nedenle de bir salgın beklemediklerini söyledi. Ceyhan, son dönemde artan grip vakaları ve A (H3N2) virüsüne ilişkin yaptığı değerlendirmede, mevsimsel etki de dikkate alındığında, grip aktivitesinin çok arttığını, bunun beklenen bir durum olduğunu ancak, insanların grip olmamak için çeşitli önlemler alması gerektiğini belirtti. Bu yıl grip aktivitesinin geçen yıla göre iki hafta önce görüldüğünü anlatan Ceyhan, “Nüfusun yüzde 2’si enfekte olduysa, aşılama oranının da yüzde 4 civarında olduğunu düşünürsek, daha önceki yıllardan bağışıklık da dikkate alındığında nüfusun yüzde 80-90’ı gribe duyarlı. Bu seneki grip aşısının içinde H3N2 virüsüne karşı koruyan antijen var. İnsanlar, şu anda aşı olurlarsa 6 ay boyunca bundan kurtulabilirler” tavsiyesinde bulundu.

Gribin küçümsenecek bir hastalık olmadığını, gripten dünyada her yıl 500 bin kişinin öldüğünün hesaplandığını anlatan Ceyhan, “Her şeyden önce yüzde 3 ölüm riski olan bir hastalık. En çok insanlar neden ölmüştür diye sorarsanız, tartışmasız grip denilebilir. 1918-1920 yıllarında görülen meşhur İspanyol gribi sırasında 150 milyon insan ölmüş, arkasından iki büyük daha salgın olmuş. Asya gribi, Hong Kong gribi, birinde 3,5 milyon diğerinde 1,5 milyon insan ölmüştür” uyarısında bulundu. Prof. Ceyhan, hastalıklardan korunmanın en etkili yolunun ise ellerin belirli aralıklarla sabunla yıkanması olduğunu anlattı. 

AA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol