Öğretmen Diyarı

Türkiye kimin İHA'sını düşürdü

1) Suriye rejimi

Esad yönetiminin Humus ve Hama üzerinde İHA uçurduğu ilk kez Şubat 2012'de ortaya çıkmıştı. Bunların birçoğu, İran'ın düşürdüğü ABD İHA'larını örnek alarak geliştirdiği modeller.

İşte "Muhacir 4" tipi olduğu sanılan, İran yapımı bir Suriye keşif İHA'sının görüntüsü:

2) Rusya'nın müdahalesi

Suriye'deki savaşa son dönemde giderek daha fazla müdahil olan Rusya, Reuters'ın 22 Eylül tarihli haberine göre askeri operasyonlara İHA'larıyla da destek vermeye başladı. Rus yapımı bu İHA'lar Lazkiye'deki hava üssünden kalkıyor ve kaç tane oldukları bilinmiyor.

3) ABD'ninkiler böyle görünmüyor

ABD'de 2012'den beri Suriye'de keşif İHA'ları uçurmaya başladı. IŞİD tehdidinin artmasıyla füze taşıyabilen ABD İHA'ları da Suriye'ye kaydırıldı. Hatta İncirlik Üssü'ne de İHA'lar getirildi. Ancak Türkiye'nin düşürdüğü İHA, ABD'nin elindekilerden çok daha küçük.

4) İsrail o bölgede uçurmuyor

İsrail İHA'ları 1980'lerden beri zaman zaman Suriye hava sahasına giriyor. Hizbullah'ın Suriye savaşına müdahalesiyle bu durum daha da sık gözlenir oldu. Ancak bu durum Türkiye sınırının olduğu kuzeyde değil, Suriye'nin güneyinde geçerli.

RUSYA: HEPSİ SAĞLAM

RIA Novosti'ye göre, Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'deki tüm uçaklarının güvenli şekilde üslerine döndüğünü, tüm İHA'larının da "planlandığı gibi" faaliyetlerini sürdürdüğünü açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Suriye'deki hava saldırılarında kullanılan tüm uçaklarının görevlerini tamamladıktan sonra Himeymin Üssü'ne döndüğünü söyledi.

Konaşenkov Rus basınına yaptığı açıklamada, "Suriye'deki tüm uçaklarımız görevlerini tamamladıktan sonra Himeymin Üssü'ne döndü. Rus insansız hava araçları (İHA), Suriye semalarındaki gözlem uçuşlarını planlandığı gibi yürütüyor" ifadelerini kullandı.

ABD: RUS OLABİLİR

Reuters'a konuşan ABD'li bir yetkili ise hava aracının Rusya'ya ait olduğundan şüphelendiklerini söyledi.

 

Hürriyet
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim