Öğretmen Diyarı

Türkçe Öğretmenine Cinsel Saldırı cezasına Yargıtaydan Onama
 Erzurum Pasinler'de görev yaparken 2 kişinin saldırısına uğrayıp tecavüz edilerek ağır yaralanan Türkçe Öğretmenni A.K ile ilgili ''cinsel saldırı'' cezası yargıtay tarafından onandı. Yargıtay 1. Ceza Dairesi 2014 yılında yürürlüğe giren yasal düzenlemeler çerçevesinde sanıkların lehine olabilecek durumların var olup olmadığının araştırılması, varsa lehlerine uygulanıp uygulanamayacağının belirlenmesi amacı ile bir önceki kararı bozmuştu. Yerel mahkeme ise sanıklar Kadir Narmanlı ve Ümit Aydemir'e yine aynı cezayı vermişti.

Pasinler İlçesi'nde 6 Nisan 2011 tarihinde meydana gelen olayda Milli Egemenlik İlköğretim Okulu'nda öğretmen 27 yaşındaki A.K., evine giderken saldırıya uğradı. Saldırganlara direnen A.K., bıçaklı ve taşlı saldırıda ağır yaralandı. Tecavüze uğrayan A.K., ambulansla kaldırıldığı Erzurum'da Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakım altına alındı. Olayla ilgili 27 yaşındaki Kadir Narmanlı ile işsiz, aynı yaştaki arkadaşı Ümit Aydemir yakalandı ve mahkeme tarafından tutuklandı. 
Erzurum 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, 23 Eylül 2013 tarihinde Kadir Narmanlı'ya, 'cinsel saldırı' suçundan 17, 'cinsel saldırı suçunun işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla öldürmeye teşebbüsten' 17, 'zor kullanmak suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmaktan' 12, 'birden fazla kişi ile silahlı yağma suçundan' da 12 olmak üzere toplam 58 yıl hapis cezası verdi. Aynı mahkeme, Ümit Aydemir'i ise 'cinsel saldırı suçunun işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla öldürmeye teşebbüs' suçundan 15, 'cinsel saldırı suçundan' 14, 'birden fazla kişi ile silahlı yağma suçundan' 12, 'zor kullanmak suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak suçundan' 9, olmak üzere toplam 50 yıl hapis cezası verdi.

Sanık avukatlarının kararı temyiz etmesi üzerine dosya Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi'nde görüşüldü. Yargıtay 1'nci Ceza Dairesi 30 Nisan 2014 günü verdiği kararında Kadir Narmanlı ve Ümit Aydemir'in 'cinsel saldırı' suçu dışındaki cezalarını onadı. Yargıtay 1'nci Ceza Dairesi 'cinsel saldırı' suçundan verilen cezayı bozarak 28 Haziran 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6545 sayılı kanuna göre lehe olan hükümlerin bulunup bulunmadığının araştırılması ve uygulanıp uygulanmayacağının mahkemece tartışılmasını istedi. Yargıtay'ın bozma kararı üzerine 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 8 Temmuz 2015 günü görülen celsede, mahkeme heyeti Narmanlı ve Aydemir'e 'cinsel saldırı' suçundan daha önce verilen cezalarının aynısını uygun gördü. 

Kararın yeniden temyiz edilmesi üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 1'nci Ceza Dairesi Kadir Narmanlı'ya 'cinsel saldırı' suçundan verilen 17 yıl ile Ümit Aydemir'e verilen 14 yıllık cezayı bu kez onadı.

Kaynak: DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim