Öğretmen Diyarı

Türk akademisyenlerden Paraguay Parlamentosunda tarih dersi
 Selma Kasap
Ankara Üniversitesi Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (LAMER) ve Paraguay'dan iki üniversitenin işbirliğiyle Ermeni iddialarına ilişkin tasarıyı kabul eden Paraguay Parlamentosunda, "1915 Osmanlı İmparatorluğu'nun En Uzun Yılı ve Bir Milletin Yeniden Doğuşu" adlı uluslararası sempozyum düzenlendi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sempozyumun LAMER ve Paraguay'dan Nihon Gakko Üniversitesi ve Asuncion Ulusal Üniversitesi işbirliğiyle 4-5 Nisan günlerinde gerçekleştirildiğini belirtti.

Türkiye'nin Paraguay'da henüz bir büyükelçiliğinin bulunmadığına dikkati çeken İbiş, Paraguay Parlamentosunda Ermenilerin yoğun çabaları neticesinde 29 Ekim 2015'te, 1915 olaylarına dair iddiaları kabul eden bir karar alındığını hatırlattı.

Bu şartlarda, Ankara Üniversitesi LAMER'in, Paraguay'ın iki önemli üniversitesi ile işbirliği yaparak, sözde soykırım kararının alındığı parlamento salonunda 1915 konulu bir sempozyum düzenlemesinin büyük bir başarı olarak değerlendirildiğini vurgulayan İbiş, şu değerlendirmede bulundu:

"Sempozyumda tek yanlı, subjektif ve abartılı savaş propagandası ürünlerine dayanarak parlamentoların soykırım kararları almalarının barışa hizmet etmeyeceğine dikkat çekildi. Bugün yapılması gerekenin, dönemin koşullarını unutmadan ve fotoğrafın bütününü göz önünde tutarak bilimsel metotlarla objektif ve tarafsız bir şekilde çalışmak olduğu, düzenlenen konferansın buna güzel bir örnek oluşturduğu ifade edildi. Yapılan resmi görüşmelerde, soykırım kararını bilgisizlikten kaynaklanan büyük bir hata olarak niteleyen Paraguay Parlamentosu Başkanı Hugo Velazquez Moreno'nun, parlamento salonunu sempozyum için açması ve sempozyumun açılışını gerçekleştirmesi de ülkemiz açısından önemli bir kazançtır."

Anadolu Ajansı

memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim