Öğretmen Diyarı

TÜİK’in anketine katılmayan 923 TL para cezası ödeyecek

Ahmet YUKUŞ/ DİYARBAKIR (AHT)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ülke genelinde bireylerin genel mutluluk algısı ve toplumsal değerleri gibi genel memnuniyetini ölçmek ve takip etmek amacıyla ‘Yaşam Memnuniyet Araştırması’ yapıyor. 24 Eylül ile 20 Aralık 2013 tarihleri arasında yapılacak olan anket çalışması için 81 ilde Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi üzerinde 125 bin hane belirlendi.

TÜİK, anket için tesadüfen seçtiği hanehalkınamektup gönderdi. Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi’nde yaşayan Abdulvehap Alış isimli vatandaşa gönderilenmektupta anketin zorunlu olduğu uyarısı yapıldı. TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürü M.Salih Uras imzasıyla ev adresine gönderilen mektupta şöyle denildi: “Yaşam Memnuniyet Araştırması, örnekleme yöntemiyle gerçekleştirilen bir çalışmadır. Sizin haneniz tamamen tesadüfi yöntemlere göre bu araştırma için seçilmiştir. Türkiye genelinde yaklaşık 125 bin haneyle anket gerçekleştirilecektir. Ankete katılmanız ve vereceğiniz doğru cevaplar çalışmanın sonucunu etkileyecektir. Bu mektup elinize geçtikten bir süre sonra TÜİK personeli hanenizi ziyaret edecektir. Sizden istenen bilgilerin verilmesi yasal bir zorunluluk olup, aksi durumda ankete cevap vermeyen haneler için anılan kanunun 54. maddesinde 923 lira idari para cezası öngörülmektedir.” 

habertürk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
mirza 2 yıl önce

böyle saçmalık mı olur ya. zorunlu anket demek de ne demek? hangi kanunda kitap da var. bu uygulama yasal mı? çok saçma.