Öğretmen Diyarı

Tren geç geldi, kurtuldular

Didem Özel Tümer
Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Ankara'daki Barış yürüyüşüne İstanbul, Adana, Malatya, İzmir ve Diyarbakır gibi illerden yaklaşık 100 kişiyle katılacaktı.

Adana şubesi alana erken geldi. İstanbul'dan gelenlerin treni gecikti. Patlamadan kurtuldular, ancak 13 arkadaşlarını kaybettiler. Sendikacı Hasan Bektaş, "Buna şans denir mi? Şans kelimesini kullanamam. Buruk sevinç bile diyemem" dedi.

Bektaş ile cenazelerini almak için bekleyenlerin bulunduğu Adli Tıp Kurumu önünde konuştuk.

Bektaş patlamanın yaşandığı alanda kendi sendikalarından 40 kadar kişinin olduğunu söyledi. Adana'dan gelenler erken ulaşmış. İstanbul ve İzmir ekipleri yolda, Diyarbakır'dan gelenler alana varmak üzereymiş. Patlama haberini aldıklarında trendeymişler.

Öğretmen eşiyle birlikte öldü

Bektaş, arkadaşları hakkında bilgi istendiğinde "Hangi birini anlatayım bilmem ki?" dedi. Öğretmen eşi Gülcan Karlı Elmascan ile birlikte hayatını kaybeden makinist Yılmaz Elmascan'ı anlattı.

"17 yaşında okulunda eğitim alarak makinist olmuş bir arkadaşımızdı. Adana BTS'de şube yöneticisi olarak çalıştı. Mesleki açıdan da, sendikal mücadele açısından da başarılı bir arkadaşımızdı. Daha bir yıl olmadı evlendiği. 8-9 aylık evliydi. Eşi öğretmendi. Birlikte geldiler, birlikte öldüler."

İş bölümü yapıp arkadaşlarını aradılar

Sendikacı arkadaşları ile birlikte aralarında iş bölümü yapmışlar. Bir kısmı Adli Tıp önünde bekliyor, bir kısmı ise yaralıların bulunduğu hastanelerde.

Bektaş şunları anlattı:

"Treni Gar'a almadılar. Hipodromun orada indik. Ne yapacağımızı bilemedik. Bilgi kirliliği vardı. Öldü denilen arkadaşlarımız sağ, sağ denilenleri ölü bulduk. Devlet her yerde organize oluyor da nasıl bu işte organize olamıyor. Korku salmakta çok başarılılar."

memurlar.net

Anahtar Kelimeler:
tren geç geldi kurtuldular

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim