Torbadan borçlulara büyük af çıkıyor

Milyonlarca kişinin gözü kulağı sosyalgüvenlik ile ilgili radikal adımlar içeren torba yasaya çevrildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Ocakayında Meclis'e sunulması beklenen torba yasada yeralan 'prim affı' karmaşasına noktayı koydu. Bağ-Kur'a 2 yıldan fazla sürede borcu olanlara yapılandırma için 3 aysüreverilecek, bundan yararlanmayanın hem borcu hem hizmeti silinecek. Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortasıborçlarına af çalışmasıheyecan yaratırken, tasarının kapsamı merakkonusu oldu. SGKuzmanları, merak edilensorularıyanıtladı:

BAĞ-KUR AFFI KİMLERİ KAPSAYACAK?

Kaydı olup da 24 aydan fazla prim borcu olanları kapsayacak. Diğer bir ifadeyle 2 yıldan az olanlar bu kapsama girmeyecek. Bağ-Kur'a 2 yıldan fazla sürede borcu olanların borcu hem de hizmeti silinecek. Örneğin, 5 yıllık borcu var. Bu borçla birlikte 5 yıllıkhizmet süresinden de vazgeçilmiş olacak.

BAĞ-KUR HESABI AÇILABİLECEK Mİ?

İleriki yıllarda bu hizmet hesabını canlandırma imkanı olacak. Durdurulan hizmetler ileriki yıllarda ödenebilecek. İster 2, ister 5 yıl olsun ihya edilebilecek. Örneğin; 2016'da hizmet ihyası yaparak o günkükoşullara göre primleri yatırabilecek. Silinen borç, hizmet açılarak aktif hale getirilebilecek. Bu düzenleme ile borcu olduğu için sağlıkhizmetlerindenyararlanamayan binlerce esnaf da nefes alacak. İşveren prim borcu ile ilgili de çalışma var.

YAPILANDIRMA İÇİN SÜREVERİLECEK Mİ?

Prim borcu olanlara 3 aylıksüreverilecek. İster taksitle isterse peşinödemeşansları olacak. Eğer başvuru yapılmazsa otomatik olarak 24 aydansonrakiler silinecek. Sigortaları da durdurulacak. Bu düzenleme ile esnaf icradan kurtulacak.

6111 YAPILANDIRMALARINI ETKİLER Mİ?

6111 sayılı düzenleme ile alacaklarını yapılandıranlar ödemelerini aksatmasın. Yapılandırmayı bozanlarla ilgili düzenleme yok. Nitekim yapılandırma kapsamında sontaksitler geldi. Çalışmanın yapılandırma ile ilgisi yok.

GSS BORCUNUN FAİZİ BİTECEK

18 Yaşını dolduran, çalışmayan ve öğrenci olmayanların sağlıkhizmetindenyararlanması için ödemesi gereken GSS prim borcuna af geliyor. Tebligat aldığı halde gelir testine girmeyenlere 2 aylıksüreverilecek. Gelir testine göre ödemesi gereken tutarbelirlenecek. Bu kapsamda borcu olanların faiz borcu silinecek ve bir yıltaksitlendirmeimkanı getirilecek.

 

Kaynak: Takvim

Anahtar Kelimeler:
BağkurSskAf

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim