Öğretmen Diyarı

Torba Kanunda Memuru Bekleyen Sürprizler

Yıllık izinler artacak

2005 yılından sonra göreve başlayan personele bir derece verilmesi ve disiplin cezalarının ile ilgili düzenlemede anlaşmaya varılan kurulda alınan önemli kararlardan biri de Yıllık izinlerin iş günü esasına göre düzenlenmesi oldu.


Kararın hayata geçirilmesi durumunda memurların yıllık izinlerinin hesabında hafta sonları sayılmayacak. Kurul kararlarının yasalaşmasının ardından 20 günlük yıllık izinlerin hafta sonu dâhil fiilen 28 güne; 30 günlük izinlerin ise 42 güne çıkması mümkün olacak. 


Aday memurun aldığı cezayla ilgili yeni düzenleme


Daha önce yargı yolu kapalı olan disiplin cezalarının yargıya taşınması sağlanmıştı. Disiplin cezaları ile ilgili önemli bir değişiklik de KPDK’da kararlaştırıldı. Kurulda uzlaşmaya varılan konulardan biri de adaylıkta uyarma veya kınama cezası alanların memuriyetten çıkarılması uygulamasına son verilmesi oldu. 


Kadro torba yasayla gelecek


Toplu sözleşmenin en çok tartışılan konularından biri olan 4/C’li personele kadro verilmesi konusunda da anlaşmaya varıldı. Toplu sözleşme görüşmelerinde Memur-Sen’in talepleri arasında yer alan ancak Kamu İşveren Heyeti tarafından toplu sözleşme konusu olmadığı gerekçesiyle kabul edilmeyen Sözleşmelilere kadro sorunu da Torba Kanunla çözülecek. 


Çocuk sahibi olmak isteyenlere teşvik


Başbakan Erdoğan’ın genç nüfusun arttırılması yönündeki talimatına uygun düzenlemeler kapsamında kamu çalışanlarına teşvikler getirilirken diğer taraftan kadın istihdamının artırılmasına yönelik iyileştirmeler de kurulda görüşüldü.


Analık izninin 18 haftaya çıkarılmasını öngören kurulun anlaşmaya vardığı hususlardan biri de süt izni süresinin uzatılması ve süt izni süresince nöbet ve gece vardiyası verilmemesi olarak kararlaştırıldı. Kuruldan bir müjde de çocuk sahibi olamayan çiftler geldi. Yapılacak düzenlemenin ardından tüp bebek uygulamasında deneme sayısının üçe çıkarılacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol