Öğretmen Diyarı

Toplu sözleşme ve acı gerçekler

Ahmet Ünlü'nün yazısı..

Memurların ve diğer kamu görevlilerinin 2016- 2017 yıllarını kapsayacak toplu sözleşme görüşmeleri başladı. Memur Sendikaları, 2014-2015 yıllarında uygulanan toplu sözleşmenin nakısalarını gidermek için ellerinden gelen gayreti göstermeye çalışıyorlar. Özellikle memurlar adına toplu sözleşme imzalayan sendikanın ateşten gömleği giymiş olduğunu ifade etmek isteriz. Çünkü, ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar, karşı sendikalar ilk günden itibaren imzalanan toplu sözleşmenin ne kadar başarısız olduğunu dillendirmeye çalışacaklardır.


Nereden mi biliyorum? Maalesef bu zamana kadar ortaya çıkan durum budur. Bundan sonra da farklı bir durum çıkması için önemli bir neden yoktur. Keşke sendikalar bir araya gelebilseler ve birbirinden rol çalma yerine ortak hareket edebilselerdi. Ancak, ideolojik farkların bu duruma ciddi bir engel olduğunu düşünüyoruz. Acı ama hangi sendikanın hangi partiye destek verdiği dahi bilinen bir gerçektir.


Sendikaların bazı taleplerine bakıldığında maalesef ülke gerçekleriyle çok da uyuşmadığı görülmektedir. Biz istedik ama hükümet vermedi mantığının ön plana çıktığı görülmektedir. Keşke ayakları yere basan talepler olsaydı. Elbette bütün talepler böyledir dediğimiz gibi bir anlam da çıkarılmamalıdır.


Toplu sözleşmenin mali yükü nasıl hesaplanmaktadır?


Bu köşeyi takip edenler Türkiye'de memur sayısının net olarak bilinmediğini yazdığımızı bilirler. Hatta Maliye Bakanlığı verileri ile Devlet Personel Başkanlığı verilerinin birbiriyle uyuşmadığını yazdığımızı ve bu durumun biran önce düzeltilmesi gerektiğini ifade ettiğimizi hatırlayacaklardır. Peki bu durum değişti mi? Değişmedi.


Personel sayısı net olarak bilinmeden toplu sözleşmenin Ülkeye çıkaracağı maliyet nasıl hesaplanacak? Tabii ki el yordamıyla. Peki el yordamıyla yapılan hesaptan fayda gelir mi? Elbette gelmez. Bundan daha acı bir gerçek olabilir mi? Daha acı olan ise bu durumun farkında olan ve rahatsızlık duyan kişi sayısının çok az olmasıdır.


SGK, toplu sözleşmeden çıkacak maliyeti biliyor mu?


Toplu sözleşmelerin bir çalışanlar, bir de emekliler boyutu bulunmaktadır. Her toplu sözleşmeden memur ve sözleşmeli personeller gibi bunların emeklileri de aynı şekilde etkilenmektedir. Çünkü, maaş katsayısındaki artışlar emekli maaşını doğrudan etkilemektedir. Emekli maaşı üzerinde taban aylık katsayısı ile memur maaş katsayısının doğrudan etkisi vardır. Yan ödeme katsayısında meydana gelen artışlar emekli maaşını etkilemez. Özellikle taban aylık katsayısındaki artışlardan en fazla düşük emekli maaşı alanlar etkilenmektedir.


Yeni Şafak
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim