Öğretmen Diyarı

Tıp öğrencilerinden 23 bin dolarlık ‘tekno’ kopya düzeneği
Tayland’da bir tıp fakültesinde, gözlük çerçevesine kamera takan ve akıllı saatlerini kullanarak kopya çekmeye çalışan öğrenciler yakalandı. Rangsit Üniversitesi Rektörü Arthit Ourairat, yakalanan öğrencilerin teknolojik kopya düzeneğinin fotoğraflarını Facebook sayfasında paylaşarak sınavın geçersiz olduğunu açıkladı. Rektör Ourairat, casus filmlerine benzettiği düzeneği kuran öğrencilerin kişi başı 800 bin baht (23 bin ABD Doları) ödeyerek kopya girişiminde bulunduklarını anlattı. Olay sonrası tuttuğu tutanağın da fotoğrafını paylaşan rektör, öğrencilerin gözlük çerçevelerine mikrokamera yerleştirerek salon dışında bekleyen gruba soruları gösterdiğini, grubun da yanıtları akıllı saat yoluyla öğrencilere gönderdiklerini anlattı.


EŞİTSİZLİĞE KARŞI DİKKATİMİZ BİLİNSİN
Öğrencilere kopya veren grup henüz yakalanamadı. Tayland televizyonu Kanal 3’ün haberine göre kopya girişimi öğrencilerin siciline işlendi.
Kanala bilgi veren Arthit, “Bunu mümkün olduğunca kamuya duyurmak istiyoruz, çünkü tıp gibi yüksek talep gören bir bölümde böyle bir eşitsizliğe karşı dikkatli olacağımız bilinsin istiyoruz” dedi. Arthit’in Facebook paylaşımına gelen yorumlardan bazıları öğrencilerin zekâsını övdü, bazılarıysa öfkeliydi. Bazı yorumlar, mezun olmaları halinde öğrencilerin sağlığını tehdit edeceğine vurgu yaptı. Bazılarıysa olayı Hollywood filmine benzetti. Tayland’da özel tıp merkezleri oldukça rağbet görüyor. Hekimler, toplumun en çok kazanan kesimlerinden biri.

 GAZETE HABERTÜRK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim