Öğretmen Diyarı

Terör saldırılarının Silopi'ye maliyeti belli oldu

Şırnak'ın Silopi ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarının saldırıları nedeniyle ev, iş yeri ve kamu binaları ile camilerde meydana gelen hasarın 82 milyon lira olduğu tespit edildi.

"Şehit Polis Muhammet Onur Operasyonu" ile teröristlerden arındırılan, 19 Ocak'tan itibaren sokağa çıkma yasağının 05.00-18.00 saatlerinde kaldırıldığı, huzurun sağlandığı Silopi'de terör saldırılarının izleri siliniyor. Vatandaşlar, ihtiyaçlarını karşılamak için rahatça alışveriş, iş yerlerini açan esnaf da satış yapabilmenin mutluluğunu yaşıyor. 

342 bina ve iş yeri ile 2 cami ağır hasarlı 

Alınan bilgiye göre, "Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun" kapsamında ev ve iş yerleri zarar görenlere ödeme yapılabilmesi için hasar tespit komisyonları bir süre önce ilçede çalışma yaptı. 

Şırnak Valiliğinin talebi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gelen 72 kişiden oluşan 23 ekip, 10 gün boyunca ilçedeki 7 bin 619 bina ve iş yeri ile 19 kamu binası ve 2 camide inceleme yaptı. Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü ile Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü ekipleri de Silopi'de rezerv alan tespitinde bulundu. 

İnceleme sonucu 342 bina ve iş yeri ile 2 camide ağır hasar, 6 bin 352 bina ve iş yeri ile 17 kamu binasında hafif hasar oluştuğu, 27 binanın tamamen yıkıldığı tespit edildi, 898 binanın ise hasar görmediği belirlendi.  Terör saldırılarının ilçeye sadece yapılardaki tahribata ilişkin maliyetinin 82 milyon lira olduğu tespit edildi. 

"Alacağımız parayla evimizi onaracağız" 

Terör mağduru vatandaşlar ev ve iş yerlerindeki hasarın tazmini için Silopi Kaymakamlığına başvuruyor. Müracaatlar nedeniyle kaymakamlıkta zaman zaman yoğunluk yaşanıyor. Başvuruda bulunanlardan A.K, yaptığı açıklamada, saldırılarda evinin kullanılamaz hale geldiğini, bu nedenle kardeşinin evine yerleşmek zorunda kaldıklarını belirterek, "Alacağımız parayla evimizi onaracağız" dedi. 

A.Ö. ise zararlarının en kısa sürede giderilmesi için çalışıldığını kaydederek, "Ödeme yapılır yapılmaz evimizin onarımını yapacağız. İnşallah Silopi'de bir daha bu tür olaylar yaşanmaz. Huzur içinde yaşamak istiyoruz" şeklinde konuştu. 

Silopi'de TSK ve emniyet unsurlarınca başarıyla tamamlanan "Şehit Polis Muhammet Onur Operasyonu"nda teröristlerce oluşturulan 518 barikat
kaldırılmış, kazılan 270 çukur kapatılmış, evlere tuzaklanan 800 el yapımı patlayıcıyı etkisiz hale getirilmişti. 

Kaynak: Anadoluajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim