Öğretmen Diyarı

Tek kelime Türkçe bilmeden geldi, birincilikle mezun oldu
 Türkiye'ye geldiğinde Türkçe tek kelime bile bilmeyen ve aslen Kırım Türkü olan Ukrayna vatandaşı Diana Raupova, İzmir Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümünü 3 yılda ve 4 üzerinden 4 puanla birincilikle tamamladı.
İzmir Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Raupova 2011'de Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı'nda başarılı olarak Türkiye'ye geldi.

Bursa'da bir yıl Türkçe eğitimi alan Raupova, üniversite tercihlerinde ilk sıraya İzmir Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümünü yazdı.

Yüzde 100 bursla bölümüne yerleştirilmesinin ardından hazırlık sınıfında bir dönemde lisans eğitimi almaya yeterli olacak seviyeye gelen Raupova, derslerinde büyük başarı göstererek, bölümünden 3 yılda 4 üzerinden 4 puanla mezun oldu.

"Hayatta keşfedecek çok şey var"

Mezuniyet töreninde lisans birincisi olarak sahneye çıkan ve veda konuşmasını Türkçe yapan Diana Raupova, "Bilinmeyenlerden korkmayın, hayatta o kadar çok keşfedilecek şey var ki. 'İnsanlar hata yaparak öğrenir derler' ama bence insanlar hayatı deneyimleyerek öğrenir. Yanlış kararlar almaktan korkmayın, kendinize inanın. Pozitif olun, sevin, keşfedin, yaratıcı olun, seyahat edin. Dünyanızı genişletin ve rüyalarınızın peşinden gidin." değerlendirmesini yaptı.

Ukrayna dilinin yanı sıra Rusça, Sırpça, İngilizce ve Türkçe bilen, İzmir Üniversitesinde de temel düzeyde İspanyolca ve Almanca eğitim alan Raupova, bundan sonraki hayatına Amerika'da devam etmeyi planladığını söyledi.

Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Rıza Doğanata, Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Selim Doğanata ve Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş Raupova'ya tebrik plaketi ve hediye takdim etti.

Raupova şeref kütüğüne yıldız çaktı.
Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim