Öğretmen Diyarı

TBMM'de milletvekilleri birbirine girdi

TBMM Genel Kurulu'nda, AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan'ın muhalefete yönelik sözleri tartışmaya neden oldu.

TBMM Danışma Kurulunda uzlaşma sağlanamaması üzerine CHP, Denizli'deki tekstil sektörünün sorunlarıyla ilgili araştırma önergesinin görüşülmesini içeren grup önerisini Genel Kurula taşıdı. Öneri üzerinde konuşan CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, Rusya'nın Türk ürünlerine uyguladığı boykot nedeniyle Denizlili tekstilcilerin zor durumda kaldığını ve Laleli pazarına ürün gönderemeyecek duruma geldiğini söyledi. Basmacı, ihracatın, Hükümet'in İran, Irak, Suriye, AB, Rusya pazarını kaybettiği için düştüğünü, firmaların işçi çıkarmaya başladığını belirterek, milletvekillerinin rozetlerine bakmadan işçi ve işverenlerin yanında olduklarını göstererek önergeye olumlu oy kullanmalarını istedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, öneri aleyhinde yaptığı konuşmada, Türkiye'de millilik sorunu yaşandığını ifade ederek, "Ne zaman ihanet varsa, ne zaman bu ülkenin milli sınırları, milli güvenliği, milli barışı tehlikeye düşmüşse derhal işbaşına geçerek bu gayrı milli odaklarla bir araya gelen muhalefet tablosuyla karşı karşıyayız" dedi.

Muhalefet sıralarından "sadede gel" denilmesi üzerine Özkan, "Geliyoruz. 2,5 aydır milletvekiliyim, 2,5 aydır sadede gelemediniz. Geliyoruz. Biz angajman kurallarını uygularken...Nasıl Kocatepe'de Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu ülkenin birliğini, beraberliğini ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin temellerini atmışsa, işte biz onun için uyguladık. Allah'tan Çanakkale'de yoktunuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale'de Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı süreçte ülkede 250 bin şehit vererek ülkeyi korurken Allah'tan yanında yoktunuz. Allah'tan onu ihanetle suçlamadınız. Bu ülkenin barışını, birliğini ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşuna engel olamadınız" diye konuştu.

Kendilerinin milletin emanetine sahip çıkarak gereğini yaptıklarını ifade eden Özkan'ın, "Bir daha olsa, bir daha yaparız. Siz istediğiniz kadar Rusya'nın yanında yer alın. Yolunuz açık olsun. Ancak bu ülkenin menfaatlerini koruyan bir hükümet işbaşındadır. Endişe etmeyin" ifadelerine muhalefet sıralarındaki milletvekilleri laf atarak tepki gösterdi.


Konuştuklarından rahatsız olunmamasını isteyen Özkan,şöyle devam etti:

"Fransa'da yapılan uluslararası toplantıda dünya liderleri aile fotoğrafına girerken orada tek ülke yoktu. Sizin ittifak içinde yüzlerini güldürdüğünüz Rusya Devlet Başkanı yoktu. Muhalefetin gayrı milli tutumu düşmana güven, dosta korku vermektedir. Hükümetimize akıl almaz iftiralarla milli politikalarımıza karşı duranlar Rusya'nın yanında, terör örgütünün beraberliğinde ihanet odaklarıyla ortaklaşa şekilde milli hükümete karşı nasıl beraber hareket ettiğinizi milletimiz anlıyor, görüyor ve onun içindir ki 13 yıldır AK Parti hükümetlerinin güçlü şekilde yoluna devam ettiğini görüyoruz. Pek yakında göreceksiniz ki bugün Türkiye Cumhuriyeti aleyhine gözüken, sadece Cumhurbaşkanımızı ve hükümetimizi alaşağı etmek için gayretleriniz tüm ihanet odaklarıyla beraber yola çıkmanızı hüzünle karşılıyoruz. Bu millilik sorunu er ya da geç çözülecek. Size tavsiye ediyorum milliliği, gayrı milliliği uzaklarda aramayın, sabah akşam tok karnına İstiklal Marşı'nı okuyun."

Özkan'ın konuşmasını sürdürürken AK Parti ile CHP milletvekilleri arasında gerginlik yaşandı. Milletvekilleri birbirine laf attı. Bu sırada AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kemalletin Yılmaztekin CHP sıralarına yürümek istedi. CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu da yerinden kalkarak Yılmaztekin'e doğru yürüdü. Milletvekillerinin birbirinin üzerine yürümesine araya girenler engel olurken, Başkanvekili Akif Hamzaçebi birleşime ara verdi. Tartışma, arada da sürdü.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, birleşim açıldıktan sonra söz isteyerek, Özkan'ın CHP grubuna hakaret ettiğini, kendilerinden özür dilemesini istedi. Hamzaçebi, Özkan'ın görüşlerini her türlü argümanı kullanarak açıklayabileceğini belirterek, "Bu kürsü, özgürlüğün kürsüsüdür. Kimsenin görüşlerini ifade edecek cümlelere Divan olarak müdahale, biçimlendirme yetkimiz yoktur. Ancak Özkan'ın bazı cümleleri sadece CHP grubunu değil, tüm parti gruplarını, tüm milletimizi ilzam eden cümlelerdir. Ben de bu cümleleri yadırgadım. 'Allah'tan Çanakkale'de yoktunuz' dedi. Çanakkale'de bütün milletimiz vardı. Özkan düzeltme yaparsa memnun olurum" dedi.

MHP ve HDP grup başkanvekilleri de söz alarak Özkan'ın sözlerini eleştirdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, Özkan'ın konuşmasında maksadını aşan ifadeler olduğunu anlatarak, "Genel olarak muhalif zihniyetten bahsetti. Esasen partilere ilişkin isim zikretmedi. Son derece ağır ifadeler vardı. Bunu doğru ve tutarlı görsek aynı çatı altında çalışma mümkün olabilir mi? Fikir ve yaklaşımlarımız farklı olabilir. Herhangi bir siyasi heyeti Türkiye aleyhine işbirliği içinde gruplar gibi göstermek asla kabul edilemez. Bu kürsüde çok ağır sözler söyleyen arkadaşlar oldu. Daha dün dinledik" diye konuştu.

Bu sırada CHP milletvekilleri Başkanlık Divanı'na giderek söz talebinde bulundu. CHP Grup Başkanvekili Gök, milletvekillerine, "Herkes ismini yazdırsın, herkes şahıs hakkında konuşsun" dedi.

Başkanvekili Hamzaçebi, birleşime ara verirken grup başkanvekillerini de görüşmeye çağırdı.

Hamzaçebi, birleşimi yeniden açtıktan sonra AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan'a söz verdi. Özkan, "Biraz önceki konuşmamda amacım tamamen siyasi bir eleştiri yapmaktı. Ancak öyle anlaşılmadığımı maalesef görüyorum. Yüce Meclis'ten özür diliyorum" dedi.

CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara da "Hatibin sözleri nedeniyle tahrik olduğum için hatibe söylediğim uygun olmayan sözlerimi geri alıyorum. Tutanaklardan çıkarılmasını arz ediyorum" diye konuştu.

CHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Genel Kurulda daha sonra boşanmalarla ilgili Meclis Araştırma Komisyonu üyelerinin isimleri okundu.

Anadolu Ajansı
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim