Öğretmen Diyarı

Tacizci öğretmen 5 yıl boyunca öğrencisine cinsel istismarda bulundu!
 Manisa’da, Emek Demokrasi ve Barış Platformu, kız öğrencisi 19 yaşındaki D.C.’ye beş yıl boyunca cinsel istismarda bulunduğu, mezun olmasından sonra da peşini bırakmayıp buna devam ettiği iddiasıyla başlatılan idari soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırılan Hasan Türek Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni 42 yaşındaki C.G.’yi, düzenlenen eylemle tepki gösterdi.
Manisa Hasan Türek Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni C.G., kız öğrencisi D.C.’ye 5 yıl boyunca cinsel istismarda bulunduğu, mezun olmasından sonra da peşini bırakmayıp buna devam ettiği iddiasıyla başlatılan idari soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırıldı. İstanbul’da bir üniversitede hukuk okuyan D.C., geçen 28 Nisan’da İzmir’in Sabuncubeli Mevkii yakınlarında seyir halindeki bir otomobilden atlayarak jandarmaya sığındı.

EDEBİYAT ÖĞRETMENİ DARP ETTİ

 D.C., jandarmadaki ifadesinde geçen yıl mezun olduğu Manisa Hasan Türek Anadolu Lisesi’ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni C.G.’nin kendisini darp ettiğini ileri sürdü. Olay yerinin İzmir ili sınırlarında kalması üzerine İzmir Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edilen D.C., öğretmen C.G.’den şikayetçi oldu. Beş gün sonra bu defa Manisa Cumhuriyet Savcılığı’na giden D.C., öğretmen C.G.’nin kendisine 2011 yılından bu yana cinsel istismarda bulunduğunu belirtip, bir kez daha şikayetçi oldu. D.C., C.G.’nin yaşadıklarını ailesine anlatmakla kendisini tehdit edip, mezun olmasından sonra da zorla İstanbul’dan Manisa’ya getirip, cinsel istismara devam ettiğine dilekçesinde yer verdi. Evli, engelli bir çocuk babası olan öğretmen C.G., hakkında Manisa ve İzmir Cumhuriyet Savcılıkları tarafından başlatılan adli soruşturmalar sürerken Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü de idari soruşturma başlattı. C.G., hakkındaki idari soruşturma kapsamında 13 Mayıs’ta görevinden uzaklaştırıldı.

PROTESTO ETTİLER

Emek Demokrasi ve Barış Platformu üyeleri Manolya Meydanı’nda toplanarak kız öğrencisi D.C.’ye 5 yıl boyunca cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni C.G.’ye tepki gösterdi. Grup adına basın açıklaması yapan Emek Demokrasi ve Barış Platformu Dönem Sözcüsü Metin Demirel, şunları söyledi:

"Çocuklara yönelik istismar vakaları başta eğitim kurumları olmak üzere, pek çok alanda yaşanmaya başlamıştır. Çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarının önemli bir bölümünün eğitim kurumlarında gerçekleşiyor olması, üzerinde düşünülmesi gereken bir durumdur. Manisa’da bir öğretmenin 14 yaşındaki öğrencisine göstermelik imam nikahı kıyarak 5 yıl boyunca cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıkmıştır. Türkiye ve Manisa açısından son derece utanç verici olan bu üç olayın ortak noktası, hepsinin üzerinin örtülmesi ya da duyulmaması için yetkililer tarafından özel bir çaba harcanmış olmasıdır. Cinsel istismar vakalarında okul idareleri cinsel taciz ve istismar olaylarının üzerini kapatmaya çalışmakta, mağduru değil, suçluyu koruma eğilimi içine girmektedir. Bu durumda ailelerin büyük bölümünün çocuklarının yaşadıklarını gizlemeyi tercih etmesi de dikkate alındığında çocuk istismarı konusunda Türkiye’nin çok daha ağır bir tablo ile karşı karşıya olduğu açıktır. Manisa Emek Demokrasi ve Barış Platformu olarak çocuklarımıza yönelik cinsel istismarlarda sorumluluğu olan tüm kişi ve kurumların soruşturularak en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz."

Basın açıklamasının ardından "İstismara teslim olmayacağız", "Çocuk susar sen susma" sloganları atan grup olaysız bir şekilde dağıldı

Kaynak: DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim