Öğretmen Diyarı

Süt İzni Süresi Ne Kadar?
 Anne sütünün yararları saymakla bitmez. Doktorlar anne sütü ile beslenen çocukların ileride hastalıklara karşı daha dayanıklı bireyler olduklarını her fırsatta dile getiriyor, Sağlık Bakanlığı anne sütünün yararlarını herkese duyurabilmek için projeler hazırlıyor. Peki çalışan anneler çocuklarını anne sütünden mahrum bırakmamak için ne yapmalı. Çalışma Bakanlığı, doğum izninden sonra çalışma hayatına geri dönen anneler için uzun yıllardır süt izni uygulamasını hayata geçirmiş durumdadır. Peki anneler süt izni kullanmaları konusunda sahip oldukları hakların ne kadar bilincinde? Bu haberimizde emziren ve çalışan annelerin süt izni ile ne gibi haklara sahip olduklarını inceledik.

Devlet, doğumdan sonra 8 haftalık doğum iznini tamamlayarak işe dönmüş annelere günde 1.5 saat süt izni hakkı vermiştir. Bu 1.5 saatlik süt izninin ne zaman kullanılacağını anne kendisi belirler. Süt izni günlük olarak bebeğin anne sütü alması için yapılan bir uygulama olduğu için bu izinlerin birleştirilerek toplu bir izin olarak kullanılması söz konusu değildir. 2015 yılında yapılan düzenleme ile 15 Mayıs 2015’den sonra doğan ilk çocuk için 300, ikici çocukta 400, üçüncü çocukta 600TL doğum yardımı yapılacağını devlet açıklamıştı.

Bu uygulamaya ek olarak doğum yapan kadınlara 122 lira süt parası verilmektedir. Anne ve bebek arasındaki güven bağının kurulmasının yanında bebeğin gelişimi içinde büyük önem taşıyan anne sütünden bebeğinden mahrum kalmaması için devlet, anneler için süt izni hakkı tanımıştır.

Kaynak:
http://www.zamanecocuk.com/aile/haber/sut-izni-suresi-ne-kadar/1590/#sthash.2Oke0lMv.dpuf

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim