Öğretmen Diyarı

SURİYELİ İSTİHDAMI İŞSİZLİĞİ ARTIRACAK

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Tenan Tanrıkulu, Suriyelilere çalışma izni verilecek olmasının işsizliği artıracağını söyledi. 


 
Tanrıkulu, hükümetin Bakanlar Kurulu kararıyla önümüzdeki günlerde çıkaracağını açıkladığı Suriyeliler'e çalışma izninin, Avrupa Birliğinden alınacak 3 milyar euroluk fon kullanmak için gündeme getirildiğini belirterek, “ülkenin bütün istihdam yapısını ve işsizlik profilini kötü etkiyecek bir uygulamanın içine giriyoruz" dedi.

Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, getirilecek düzenlemeyle Suriyeliler'in geçici kimlik belgesi düzenlemesinden altı ay sonra ikamet ettikleri illerde çalışabileceği, Suriyeli çalışanların işyerindeki çalışanların yüzde 10'unu geçmeyeceği, geçici tarım işçiliğinde bu oranın valilikler tarafından esnetilebileceği kurallarını hatırlattı.

3 milyar euroluk fon kullanabilmek için

Tanrıkulu, "AB'den 3 milyar euroluk fon kullanacağız diye ülkenin bütün istihdam yapısını ve işsizlik profilini kötü etkileyecek bir uygulamanın içine giriyoruz. 2015 yılında 150 bin kişi ülkemiz üzerinden başka ülkelere göç etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın verilerine göre 2014 yılında 52 bin 304 yabancıya çalışma izin verilmiş. İlginçtir ki ilk sırada Suriyeliler yok, Gürcistanlılar var. 7 bin 680 Gürcistanlı'ya izin verilmiş. Suriyeliler 2 bin 544 kişi ile 6'ncı sırada yer alıyor. Düzenlemenin sosyolojik boyutuna baktığımızda, Hacettepe Üniversitesi'nin Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi'nin araştırmasına göre 2011- 2015 yılları arasında 2.4 milyon Suriyeli ülkemize gelmiş. Bunların da 400 bini inşaat ve imalat sanayinde kaçak çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

752 bin genç üniversite mezunu işsiz

Türkiye'de geniş tanımlı 5.5 milyon işsiz olduğunu ve bu uygulamanın Türkiye'de işsizlik sayısının artmasına yol açacağını vurgulayan Tanrıkulu, “752 bin genç üniversite mezununa iş bulamayan AKP, bu düzenlemenin ardından Suriyeliler'e oy hakkı verecek ve bunu oy simsarlığına dönüştürecek. Düzenlemenin teknik hilesi de şu, TÜİK bundan sonra işgücüne katılımı yüksek gösterecek ama işsiz sayısına Suriyeliler'i dahil etmeyecek.” dedi.

 

Kaynak: http://memurunyeri.com/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim