Öğretmen Diyarı

Suriye\'den Gelenler İçin 4,5 Milyar Dolar Harcandı

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Türkiyede 1,5 milyondan fazla Suriyeden gelen kardeşimiz var. En son Kobani'den gelen 160 binden fazla kardeşimiz var. Bugüne kadar bu işe 4,5 milyar dolar harcadık" dedi.

 

Bakan Yılmaz, Bingöl'ün Karlıova ilçesinde vatandaşlarla bayramlaştı. Bakan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, çözüm sürecini istismar etmeye çalışanların bulunduğunu ifade ederek, amacı huzur, barış ve özgürlük olan barış sürecini engelleme çabalarının başarısız olacağını söyledi.

 

Suriyede Irakta, Müslüman'ın, Müslüman'ı öldürdüğünü anımsatan Yılmaz, bunun dinen haram olduğunu kaydetti.

 

Müslümanların etnik ve mezhep çatışmaları geride bırakması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti'nin Arap, Türk, Kürt, Müslüman ve Yezidi ayrımı yapmadan herkese yardımcı olmaya çalıştığını belirtti.

 

- "Destek olmaya da devam edeceğiz"

 

Bakan Yılmaz, Türkiyeye sığınan Suriyelilerin durumuna değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Türkiyede 1,5 milyondan fazla Suriyeden gelen kardeşimiz var. En son Kobani'den gelen 160 binden fazla kardeşimiz var. Biz bunlara kucak açıyoruz. Bugüne kadar bu işe 4,5 milyar dolar harcadık. Çok şükür gücümüz var ve bu işi yapıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti olmasaydı düşünün nereye sığınacaktı bu insanlar, kimden destek alacaklardı? Bu kardeşlerimize destek oluyoruz, destek olmaya da devam edeceğiz."

 

Birilerinin bu konuyu istismar etmeye çalışabileceğini dile getiren Yılmaz, "Çok zengin dediğimiz ülkelerin bir tanesi 160 kişi almış, medyada törenler, bilmem neler. Biz 1,5 milyondan fazla kardeşimizi almışız" şeklinde konuştu.

 

-"Türkiye, inanç hürriyetinde de önemli bir yere gelmiştir

 

Türkiye'nin son 10 yılda büyük değişim gösterdiğini sözlerine ekleyen Yılmaz, şöyle devam etti:

 

"Geçmişte başörtüsünden dolayı üniversite kapılarından dönüyordu insanlarımız. Bugün bırakın üniversiteyi, kamu kurumlarında ve kuruluşlarında, meclisimizde başörtülü milletvekillerimiz var. Türkiye, inanç hürriyetinde de önemli bir yere gelmiştir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol